Gənc almanların bu qədəri ölkəni tərk etməyi düşünür
Gənc almanların ən azı 21%-i həyat şəraitlərini yaxşılaşdırmaq üçün ölkəni tərk etməyi fəal şəkildə düşünür.
Medianews.az bildirir ki, “Bild” qəzetinin illik sorğuya istinadən verdiyi məlumata görə, ümumilikdə gənclərin 41%-i belə bir ssenariyə hazır olduqlarını bildirirlər.
Respondentlərin təxminən üçdə biri psixoloji dəstəyə ehtiyac duyduğunu etiraf edib və bu, 2010-cu ildən bəri aparılan bu sorğular seriyası üçün rekord göstəricidir. Respondentlərin iyirmi üç faizi isə maliyyə borcu olduğunu deyib. Bu da rekord göstəricidir.
Tədqiqatın müəlliflərindən biri olan Konstanz Universitetindən Kilian Hampel qəzetə şərhində bildirib ki, ev almaq və ya kirayələmək, şəxsi gəlir əldə etmək və karyera inkişafı kimi əsas məsələlərin həlli ölkə daxilində çətin göründüyü zaman xaricdə alternativlər daha cəlbedici olur.
Tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər ki, gənc almanlar işləmək üçün yüksək motivasiyaya malikdirlər, lakin Almaniyada zəhmətin bəhrə verib-verməməsi ilə bağlı şübhələr artır. Xüsusilə, respondentlər süni intellekt texnologiyalarının onları işsiz qoyacağından narahat olduqları üçün karyera perspektivlərinə daha az inamlı olublar. Eyni zamanda, peşə təhsili gənclər üçün getdikcə daha cəlbedici hala gəlir.
Onu da qeyd edək ki, Şərqi Avropa ölkələrindən tutmuş uzaq Asiya, Afrika ölkələrinə qədər yüzdən artıq ölkənin gəncləri isə daha yaxşı həyat qurmaq şansının Almaniyada olduğunu düşünürlər. Bu səbəbdən Almaniya miqrantların ən çıx axışdığı ölkədir./Musavat.com

По крайней мере 21% молодых немцев активно задумываются о том, чтобы покинуть страну для улучшения условий жизни.
Medianews.az сообщает, что согласно ежегодному опросу газеты «Bild», в целом 41% молодых людей заявляют о готовности к такому сценарию.
Около трети респондентов признались в необходимости психологической поддержки, что является рекордным показателем для серии опросов с 2010 года. Двадцать три процента респондентов сообщили о наличии финансовых долгов, что также является рекордным значением.
Один из авторов исследования, Килиан Хампель из Университета Констанца, в комментарии для газеты отметил, что когда решение ключевых вопросов, таких как покупка или аренда жилья, получение личного дохода и развитие карьеры, кажется трудным внутри страны, за рубежом альтернативы становятся более привлекательными.
Авторы исследования отмечают, что молодые немцы обладают высокой мотивацией к работе, однако растут сомнения в том, насколько труд вознаграждается в Германии. Особенно респонденты стали менее уверены в карьерных перспективах из-за опасений, что технологии искусственного интеллекта могут оставить их без работы. В то же время профессиональное образование становится для молодежи все более привлекательным.
Также стоит отметить, что молодые люди из более чем ста стран — от стран Восточной Европы до дальневосточных и африканских стран — считают, что Германия предоставляет больше шансов на построение лучшей жизни. По этой причине Германия является страной с самым высоким оттоком мигрантов./Musavat.com