Gənc almanların bu qədəri ölkəni tərk etməyi düşünür
Gənc almanların ən azı 21%-i həyat şəraitlərini yaxşılaşdırmaq üçün ölkəni tərk etməyi fəal şəkildə düşünür.
Medianews.az bildirir ki, “Bild” qəzetinin illik sorğuya istinadən verdiyi məlumata görə, ümumilikdə gənclərin 41%-i belə bir ssenariyə hazır olduqlarını bildirirlər.
Respondentlərin təxminən üçdə biri psixoloji dəstəyə ehtiyac duyduğunu etiraf edib və bu, 2010-cu ildən bəri aparılan bu sorğular seriyası üçün rekord göstəricidir. Respondentlərin iyirmi üç faizi isə maliyyə borcu olduğunu deyib. Bu da rekord göstəricidir.
Tədqiqatın müəlliflərindən biri olan Konstanz Universitetindən Kilian Hampel qəzetə şərhində bildirib ki, ev almaq və ya kirayələmək, şəxsi gəlir əldə etmək və karyera inkişafı kimi əsas məsələlərin həlli ölkə daxilində çətin göründüyü zaman xaricdə alternativlər daha cəlbedici olur.
Tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər ki, gənc almanlar işləmək üçün yüksək motivasiyaya malikdirlər, lakin Almaniyada zəhmətin bəhrə verib-verməməsi ilə bağlı şübhələr artır. Xüsusilə, respondentlər süni intellekt texnologiyalarının onları işsiz qoyacağından narahat olduqları üçün karyera perspektivlərinə daha az inamlı olublar. Eyni zamanda, peşə təhsili gənclər üçün getdikcə daha cəlbedici hala gəlir.
Onu da qeyd edək ki, Şərqi Avropa ölkələrindən tutmuş uzaq Asiya, Afrika ölkələrinə qədər yüzdən artıq ölkənin gəncləri isə daha yaxşı həyat qurmaq şansının Almaniyada olduğunu düşünürlər. Bu səbəbdən Almaniya miqrantların ən çıx axışdığı ölkədir./Musavat.com

This many young Germans are considering leaving the country
At least 21% of young Germans actively consider leaving the country to improve their living conditions.
Medianews.az reports that according to the annual survey cited by the "Bild" newspaper, overall, 41% of young people say they are ready for such a scenario.
Approximately one-third of respondents admitted that they needed psychological support, which is a record figure for this series of surveys conducted since 2010. Twenty-three percent of respondents said they have financial debt. This is also a record figure.
Kilian Hampel from the University of Konstanz, one of the authors of the study, told the newspaper that when resolving key issues such as buying or renting a home, earning personal income, and career development seems difficult within the country, alternatives abroad become more attractive.
The authors of the study note that young Germans are highly motivated to work, but doubts about whether hard work pays off in Germany are increasing. In particular, respondents were less confident in their career prospects because they were concerned that artificial intelligence technologies would make them unemployed. At the same time, vocational education is becoming increasingly attractive to young people.
It should also be noted that young people from over a hundred countries, from Eastern European countries to distant Asian and African countries, believe they have a better chance of building a good life in Germany. For this reason, Germany is the country from which the largest outflow of migrants occurs. /Musavat.com