Gündə 30 dəqiqə kifayətdir - 10 il daha gənc qalmağın formulu
Milli.Az xəbər verir ki, aparılan elmi araşdırmalar göstərir ki, müntəzəm hərəkət yalnız fiziki görünüşü deyil, həm də bədənin bioloji yaşını müsbət istiqamətdə dəyişə bilər.
Mütəxəssis Duygu Keskin qeyd edir ki, yaş artdıqca baş verən Sarkopeniya (əzələ itkisi) yalnız gücü azaltmır, həm də hüceyrə səviyyəsində qocalmanı sürətləndirir. Onun sözlərinə görə, əzələ toxuması maddələr mübadiləsi, hormon balansı, immun sistemi və beyin funksiyaları ilə birbaşa əlaqəlidir.
Araşdırmalara əsasən, əzələ kütləsinin azalması metabolizmin zəifləməsinə, bədən yağının artmasına və insulin müqavimətinə səbəb olur. Bu isə diabet və ürək-damar xəstəlikləri riskini yüksəldir. Eyni zamanda, hərəkətsizlik tarazlığı pozur, yıxılma və zədələnmə ehtimalını artırır.
Mütəxəssis vurğulayır ki, müntəzəm idman hüceyrələrin qocalma prosesinə də təsir edir. Xüsusilə Telomere adlanan və hüceyrə yaşlanmasının əsas göstəricilərindən sayılan strukturlar fiziki fəaliyyət sayəsində daha yaxşı qoruna bilər.
Gündəlik həyat tərzinə daxil edilən 30-40 dəqiqəlik aktivlik - sürətli gəzinti, üzgüçülük və ya velosiped sürmə kimi məşqlər - həm fiziki, həm də zehni sağlamlığa müsbət təsir göstərir. İdman zamanı beyinə gedən oksigenin artması yaddaşı, diqqəti və öyrənmə qabiliyyətini gücləndirir.
Mütəxəssislər bildirir ki, təkcə gəzmək kifayət deyil. Effektiv nəticə üçün proqramda kardio, müqavimət və dartınma məşqləri birlikdə yer almalıdır. Bu yanaşma həm əzələ kütləsini qoruyur, həm də bədənin elastikliyini artırır.
Qeyd olunur ki, bu gün ayrılan 30 dəqiqəlik hərəkət gələcəkdə daha sağlam, enerjili və bioloji baxımdan daha gənc qalmağın əsas açarı hesab olunur.

Ежедневные всего 30 минут физической активности играют важную роль в поддержании здоровья и молодости.
Сообщает Milli.Az, что проведённые научные исследования показывают, что регулярное движение влияет не только на физический облик, но и положительно меняет биологический возраст тела.
Специалист Дуйгу Кескин отмечает, что саркопения (потеря мышечной массы), происходящая с возрастом, не только снижает силу, но и ускоряет старение на клеточном уровне. По её словам, мышечная ткань напрямую связана с обменом веществ, гормональным балансом, иммунной системой и функциями мозга.
Согласно исследованиям, уменьшение мышечной массы приводит к замедлению метаболизма, увеличению жира в организме и развитию инсулинорезистентности. Это повышает риск диабета и сердечно-сосудистых заболеваний. Кроме того, отсутствие движения нарушает равновесие, увеличивая вероятность падений и травм.
Специалист подчёркивает, что регулярные занятия спортом также влияют на процесс старения клеток. В частности, такие структуры, как теломеры, являющиеся основными показателями клеточного старения, благодаря физической активности могут лучше сохраняться.
Занятия активностью длительностью 30-40 минут, включённые в повседневный образ жизни — например, быстрая ходьба, плавание или езда на велосипеде — положительно влияют как на физическое, так и ментальное здоровье. Возрастание количества кислорода, поступающего в мозг во время тренировок, укрепляет память, внимание и способность к обучению.
Специалисты отмечают, что одного лишь ходьбы недостаточно. Для эффективного результата в программу должны включаться кардио-, силовые и растягивающие упражнения вместе. Такой подход сохраняет мышечную массу и увеличивает гибкость тела.
Отмечается, что эти 30 минут активности, уделяемые сегодня, считаются основным ключом к сохранению здоровья, энергии и биологической молодости в будущем.