Hindistan hakimiyyəti Qərbi Benqal ştatında təhlükəli “Nipah” virusunun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə təcili tədbirlər görməyə başlayıb.
“The Independent” qəzetinin məlumatına görə, “Nipah” virusuna yoluxanların sayı beş nəfərə çatıb.
Bildirilir ki, “Nipah” virusu ilə əlaqədar olaraq Tailandın Phuket Beynəlxalq Hava Limanı Hindistandan gələn sərnişinlər üzərində sanitar-nəzarət tədbirlərini gücləndirib.
Nəşrin yazdığına görə, 100-dən çox şəxs karantinə alınıb, yoluxmuş xəstələr isə tibbi nəzarət altında müalicə alırlar.
Məlumata əsasən, yoluxan şəxslərdən biri daha əvvəl Hindistan–Banqladeş sərhədi yaxınlığında yerləşən şəhərə səfər edib. Hakimiyyət orqanları vəziyyəti qiymətləndirmək və mümkün epidemiya riskinin qarşısını almaq üçün bölgədə xüsusi cavab qrupu yaradıb.
Qeyd edək ki, “Nipah” virusu (NiV) əsasən meqabatlar tərəfindən yayılan patogendir. Virus heyvanlardan insanlara ötürülə bilər və ağır ensefalit, eləcə də tənəffüs yollarının infeksion xəstəliklərinə səbəb olur. Ayrı-ayrı hallarda ölüm göstəricisi 80 faizə qədər yüksələ bilər. “Nipah” virusu hər il Cənubi və Cənub-Şərqi Asiyanın müxtəlif bölgələrində qeydə alınır və ciddi insan tələfatına yol açır. Virus ilk dəfə 1998-ci ildə aşkarlanıb və bu vaxtdan indiyədək təxminən 1000 yoluxma halı qeydə alınıb./AZƏRTAC

India cannot prevent the spread of the "Nipah" virus.
The Indian authorities have begun urgent measures to prevent the spread of the dangerous "Nipah" virus in the state of West Bengal.
According to the newspaper "The Independent," the number of people infected with the "Nipah" virus has reached five.
It is reported that in connection with the "Nipah" virus, Thailand's Phuket International Airport has intensified sanitary control measures on passengers arriving from India.
According to the publication, more than 100 people have been quarantined, and the infected patients are receiving treatment under medical supervision.
According to the information, one of the infected individuals had previously traveled to a city near the India-Bangladesh border. Authorities have established a special response team in the region to assess the situation and prevent the possible risk of an epidemic.
It should be noted that the "Nipah" virus (NiV) is mainly a pathogen spread by fruit bats. The virus can be transmitted from animals to humans and causes severe encephalitis as well as infectious diseases of the respiratory tract. In some cases, the mortality rate can rise up to 80 percent. The "Nipah" virus is recorded annually in various regions of South and Southeast Asia and causes significant human casualties. The virus was first identified in 1998, and since then, approximately 1,000 cases of infection have been recorded./AZERTAC