Hindistan hakimiyyəti Qərbi Benqal ştatında təhlükəli “Nipah” virusunun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə təcili tədbirlər görməyə başlayıb.
“The Independent” qəzetinin məlumatına görə, “Nipah” virusuna yoluxanların sayı beş nəfərə çatıb.
Bildirilir ki, “Nipah” virusu ilə əlaqədar olaraq Tailandın Phuket Beynəlxalq Hava Limanı Hindistandan gələn sərnişinlər üzərində sanitar-nəzarət tədbirlərini gücləndirib.
Nəşrin yazdığına görə, 100-dən çox şəxs karantinə alınıb, yoluxmuş xəstələr isə tibbi nəzarət altında müalicə alırlar.
Məlumata əsasən, yoluxan şəxslərdən biri daha əvvəl Hindistan–Banqladeş sərhədi yaxınlığında yerləşən şəhərə səfər edib. Hakimiyyət orqanları vəziyyəti qiymətləndirmək və mümkün epidemiya riskinin qarşısını almaq üçün bölgədə xüsusi cavab qrupu yaradıb.
Qeyd edək ki, “Nipah” virusu (NiV) əsasən meqabatlar tərəfindən yayılan patogendir. Virus heyvanlardan insanlara ötürülə bilər və ağır ensefalit, eləcə də tənəffüs yollarının infeksion xəstəliklərinə səbəb olur. Ayrı-ayrı hallarda ölüm göstəricisi 80 faizə qədər yüksələ bilər. “Nipah” virusu hər il Cənubi və Cənub-Şərqi Asiyanın müxtəlif bölgələrində qeydə alınır və ciddi insan tələfatına yol açır. Virus ilk dəfə 1998-ci ildə aşkarlanıb və bu vaxtdan indiyədək təxminən 1000 yoluxma halı qeydə alınıb./AZƏRTAC

Индия не может остановить распространение вируса "Нипах"
Правительство Индии начало срочные меры по предотвращению распространения опасного вируса "Нипах" в штате Западная Бенгалия.
Согласно информации газеты "The Independent", количество заражённых вирусом "Нипах" достигло пяти человек.
Сообщается, что в связи с вирусом "Нипах" международный аэропорт Пхукет в Таиланде усилил санитарно-контрольные мероприятия в отношении пассажиров, прибывающих из Индии.
По данным издания, более 100 человек помещены в карантин, а заражённые пациенты получают медицинское наблюдение и лечение.
Согласно информации, один из заражённых ранее посетил город, расположенный вблизи индийско-бангладешской границы. Власти создали в регионе специальную группу реагирования для оценки ситуации и предотвращения возможного эпидемического риска.
Отметим, что вирус "Нипах" (NiV) является патогеном, распространяемым в основном мегабатами. Вирус может передаваться от животных к человеку и вызывает тяжёлый энцефалит, а также инфекционные заболевания дыхательных путей. В отдельных случаях смертность может достигать 80 процентов. Вирус "Нипах" ежегодно регистрируется в различных регионах Южной и Юго-Восточной Азии и вызывает серьёзные человеческие потери. Вирус был впервые обнаружен в 1998 году, и с тех пор зарегистрировано около 1000 случаев заражения./АЗЕРТАДЖ