İran danışıqlar üçün şərt irəli sürdü:
Medianews.az xəbər verir ki, Vaşinqton bunu danışıqlara vaxt qazanmaq addımı kimi təqdim etsə də, Tehran qərarı mümkün hücum hazırlığı kimi qiymətləndirib.
ABŞ tərəfi atəşkəsin danışıqlar yekunlaşana qədər davam edəcəyini bildirir. Həmçinin Hörmüz boğazı ətrafında məhdudiyyətlərin saxlanılacağı və ordunun hazır vəziyyətdə olacağı vurğulanıb.
İran rəsmiləri isə bu addımı sərt tənqid edərək, blokadasının davamını “müharibə addımı” kimi dəyərləndirib. Rəsmi Tehran ABŞ-nin müharibəni uduzduğunu və şərt diktə edə bilməyəcəyini iddia edir.
İranın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı yanındakı səfiri danışıqlara qayıdış üçün əsas şərti açıqlayıb: Hörmüz boğazındakı blokada aradan qaldırılmalıdır. Bu tələb yerinə yetirilmədən Tehran masa arxasına dönməyəcəyini bildirir.
Eyni zamanda, İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu ABŞ-yə xəbərdarlıq edərək bəyan edib ki, toqquşmalar yenidən başlasa, əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş hədəflərə daha sərt zərbələr endiriləcək. Körfəz ölkələrinə də mesaj göndərilərək, ərazilərindəki ABŞ bazalarından istifadə olunacağı təqdirdə neft obyektlərinin hədəfə alınacağı bildirilib.

Президент США Дональд Трамп продлил режим прекращения огня с Ираном на неопределенный срок.
По сообщению Medianews.az, Вашингтон представляет это как шаг, чтобы выиграть время для переговоров, в то время как Тегеран рассматривает это решение как возможную подготовку к нападению.
США заявляют, что режим прекращения огня будет продолжаться до завершения переговоров. Также подчеркивается, что ограничения вокруг Ормузского пролива сохранятся, а армия будет находиться в состоянии боевой готовности.
Официальные лица Ирана резко критикуют этот шаг, оценивая продолжающуюся блокаду как "военный шаг". Официальный Тегеран утверждает, что США проиграли войну и не смогут диктовать условия.
Постоянный представитель Ирана при Организации Объединенных Наций озвучил основное условие для возвращения к переговорам: блокада в Ормузском проливе должна быть снята. Тегеран заявляет, что без выполнения этого требования за стол переговоров не сядет.
В то же время Корпус стражей исламской революции Ирана предупредил США, заявив, что в случае повторения столкновений будут нанесены более жесткие удары по заранее определенным целям. Страны Персидского залива также получили сообщение, что в случае использования баз США на их территориях нефтяные объекты станут целью.