Məğlubiyyətdən sonra etdiyi bu hərəkətlə gündəm oldu -
Yaponiya millisinin baş məşqçisi Hajime Moriyasu dünya çempionatının 1/16 final mərhələsində Braziliyaya məğlub olduqdan sonra azarkeşlər qarşısında baş əyib.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, o, futbolçularını meydanın mərkəzinə toplayaraq emosional çıxış edib.
Daha sonra komanda ilə birgə tribunada yer alan yapon tərəfdarlarının qarşısına gedib. Göz yaşlarını gizlədə bilməyən Moriyasu onların qarşısında baş əyib. Futbolçular da baş məşqçinin ardınca eyni hərəkəti edib, turnir boyunca onlara dəstək olan azarkeşlərə təşəkkürlərini bildiriblər.
Bu təsirli anlar sosial şəbəkələrdə geniş yayılıb və Yaponiya millisinin azarkeşlərinə göstərdiyi hörmət və minnətdarlıq nümunəsi kimi yüksək qiymətləndirilib.
Xatırladaq ki, Yaponiya yığması turnirin 1/16 final mərhələsində Braziliyaya 2:1 hesabı ilə məğlub olaraq mundialla vidalaşıb.
Qeyd edək ki, Yaponiyada baş əymək hörmət və nəzakətin əsas simvollarından biridir. Azca baş əymək adətən salamlaşma mənasını daşıyır. Daha dərin baş əymək ciddi üzr və ya yüksək hörmət əlaməti hesab olunur. Ən dərin baş əymə isə böyük peşmançılıq və məsuliyyətin qəbul edildiyini göstərir.

Главный тренер сборной Японии Хадзиме Мориясу склонил голову перед болельщиками после поражения от Бразилии в 1/16 финала чемпионата мира.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что он собрал футболистов в центре поля и произнес эмоциональную речь.
Затем он вышел к японским болельщикам, сидевшим на трибуне вместе с командой. Не скрывая слёз, Мориясу поклонился перед ними. Футболисты последовали примеру тренера, выразив благодарность болельщикам, поддерживавшим их на протяжении всего турнира.
Эти трогательные моменты широко распространились в социальных сетях и были высоко оценены как пример уважения и признательности к болельщикам сборной Японии.
Напомним, что сборная Японии покинула чемпионат, проиграв Бразилии в 1/16 финала со счётом 1:2.
Отметим, что в Японии поклоны являются одними из главных символов уважения и вежливости. Небольшой поклон обычно означает приветствие. Более глубокий поклон считается серьёзным извинением или признаком большого уважения. Самый глубокий поклон демонстрирует искреннее сожаление и принятие ответственности.