Məşhur aktrisa haqqında saxlanma qərarı:
Türkiyəli aktrisa Sinem Ünsal barəsində narkotik istintaqı çərçivəsində saxlanma qərarı verilməsi ilə bağlı yayılan xəbərlərə münasibət bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, İstanbul Prokurorluğunun apardığı əməliyyat zamanı evində tapılmayan aktrisa sosial şəbəkədə açıqlama verib. O, hazırda çəkilişlər səbəbilə Mardində olduğunu bildirib.
S.Ünsal qeyd edib ki, adının belə bir məsələ ilə hallanmasından narahatdır. Lakin həqiqətin ortaya çıxacağına inanır və istintaqa hörmətlə yanaşır. O, üzərinə düşənləri yerinə yetirmək üçün qısa zamanda İstanbula qayıdacağını vurğulayıb.

Turkish actress Sinem Ünsal has responded to the news about a detention decision being made within the framework of a drug investigation.
Medianews.az reports that during an operation carried out by the Istanbul Prosecutor's Office, the actress was not found at her home and she gave a statement on social media. She stated that she is currently in Mardin due to filming.
S. Ünsal noted that she is concerned about her name being associated with such an issue. However, she believes the truth will come out and respects the investigation. She emphasized that she will return to Istanbul soon to fulfill her obligations.
It should be recalled that a number of well-known individuals have also been subjected to detention decisions in this case.