Rusiya prezidenti Vladimir Putin Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTB) akademiyasına sovet dövründə gizli polisin - Ümumrusiya Fövqəladə Komitəsinin (xalq arasında ÇK kimi tanınırdı) qurucusu Feliks Dzerjinskinin adının verilməsi haqda fərman imzalayıb.
Medianews.az bildirir ki, “Dəmir Feliks” ləqəbi ilə ad çıxarmış polyak əsilli Dzerjinski 1917-ci ilin bolşevik inqilabından sonra uzun illər ÇK-ya rəhbərlik edib. Bu qurum Xalq Daxili İşlər Komitəsinin (NKVD), Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin (KQB) sələfi sayılır. Bu baxımdan hazırkı Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTB) də sələfi sayıla bilər.
ÇK Rusiyada vətəndaş müharibəsi və “Qırmızı terror” dövründə kütləvi edamlar həyata keçirib.
Putinin fərmanında Dzerjinskinin “dövlət təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə böyük töhfə verdiyi” vurğulanıb.
Dzerjinskinin adı KQB-nin ali təhsil müəssisəsi kimi tanınan akademiyandan (yəni hazırkı FTB akademiyasından) Sovet İttifaqı dağılandan sonra - 1992-ci ildə götürülmüşdü.
Keçmiş KQB, sonradan isə FTB zabiti olan Putin SSRİ-nin süqutunu “XX əsrin ən böyük geosiyasi fəlakəti” sayır və sovet dövrünün simvollarının tədricən bərpa edir.
2023-cü ildə Rusiyanın Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin mərkəzi qərargahında Dzerjinskiyə abidə qoyulub. Həmin heykəl vaxtilə Moskvada, Lubyanka meydanında qoyulan və 1991-ci ilin avqustunda SSRİ-də dövlət çevrilişinə cəhd zamanı etirazçılar tərəfindən aşırılan nəhəng abidənin surətidir.

Russian President Vladimir Putin has signed a decree to name the Federal Security Service (FSB) academy after Felix Dzerzhinsky, the founder of the Soviet-era secret police — the All-Russian Extraordinary Commission (known among the people as the Cheka).
Medianews.az reports that Dzerzhinsky, of Polish origin and nicknamed "Iron Felix," led the Cheka for many years after the Bolshevik Revolution in 1917. This organization is considered a predecessor of the People's Commissariat for Internal Affairs (NKVD) and the Committee for State Security (KGB). In this respect, the current Federal Security Service (FSB) can also be considered its successor.
The Cheka carried out mass executions during the Russian Civil War and the "Red Terror" period.
Putin’s decree emphasizes that Dzerzhinsky made a "great contribution to ensuring state security."
Dzerzhinsky’s name was removed from the academy, known as the KGB’s higher education institution, after the dissolution of the Soviet Union in 1992.
Putin, a former KGB and later FSB officer, considers the collapse of the USSR "the greatest geopolitical disaster of the 20th century" and is gradually restoring symbols from the Soviet era.
In 2023, a monument to Dzerzhinsky was erected at the headquarters of Russia’s Foreign Intelligence Service. This statue is a replica of the huge monument that was once installed in Moscow, on Lubyanka Square, and was toppled by protesters during the attempted coup in the USSR in August 1991.