"Qanuni oğru" "Yusif Şəmkirli" Rusiyada saxlanıldı — 2008-ci ildən axtarılırdı
Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Sankt-Peterburq şəhərində kriminal aləmdə geniş tanınan azərbaycanlı avtoritetə qarşı genişmiqyaslı əməliyyat keçirib. Uzun illərdir ədalətdən qaçmağı bacaran şəxs nəhayət ələ keçib.
Musavat.com xəbər verir ki, Sankt-Peterburqda azərbaycanlı “qanuni oğru”, kriminal aləmdə "Yusif Şəmkirli" kimi tanınan 54 yaşlı Yusif Əliyev saxlanılıb. Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin Sankt-Peterburq üzrə Baş İdarəsindəki etibarlı mənbələrin verdiyi məlumata görə, Əliyev 2008-ci ildən bəri beynəlxalq axtarışda olub.
Mənbənin sözlərinə görə, o, iki və ya daha çox şəxsin qətli də daxil olmaqla, bir sıra xüsusilə ağır və amansız cinayətlərin törədilməsində rəsmən ittiham olunur. Bildirilib ki, Yusif Əliyev iyunun 9-da səhər saatlarında Sankt-Peterburqun Makarov sahilində yerləşən gizli yaşayış evlərindən birində xüsusi təyinatlıların keçirdiyi qəfil əməliyyatla qandallanıb. “Kommersant” qəzetinin əldə etdiyi digər məlumata görə, Əliyev qətl hadisələri ilə yanaşı, Rusiya Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayətkar iyerarxiyada yüksək mövqe tutmaqda (qanuni oğru statusuna sahib olmaqda) da təqsirləndirilir və bu maddə üzrə onu 15 ilədək ağır rejimli azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir.
Xatırladaq ki, 2009-cu ilin martında Yusif Əliyev və daha üç azərbaycanlı "qanuni oğru" Moskvada restoranların birində keçirilən böyük kriminal "sxodka" zamanı hədə-qorxu ilə tələb etmə şübhəsi ilə saxlanılsalar da, o, qısa müddət sonra istintaqdan qaçaraq gizlənməyi bacarmışdı. Hazırda onun barəsində həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi və köhnə cinayət işlərinin yenilənməsi istiqamətində hüquqi prosedurlar davam etdirilir.

Правоохранительные органы России провели масштабную операцию против широко известного в криминальном мире Санкт-Петербурга азербайджанского авторитета. Человек, который многие годы избегал правосудия, наконец был задержан.
Сообщает Musavat.com, что в Санкт-Петербурге был задержан 54-летний азербайджанский "законный вор", в криминальном мире известный как "Юсиф Шамкирли" — Юсиф Алиев. По информации надежных источников Главного управления Министерства внутренних дел по Санкт-Петербургу, Алиев находился в международном розыске с 2008 года.
По словам источника, он официально обвиняется в совершении ряда особо тяжких и жестоких преступлений, в том числе в убийстве двух или более лиц. Были сообщены детали, что Юсиф Алиев был задержан в утренние часы 9 июня в одном из тайных жилых домов на набережной Макарова в Санкт-Петербурге в ходе внезапной операции, проведенной спецназом. Согласно другому источнику, полученному газетой "Коммерсантъ", Алиев обвиняется не только в убийствах, но и в занятии высокого положения в преступной иерархии (обладании статусом законного вора), что в соответствии с соответствующей статьей Уголовного кодекса России предусматривает наказание до 15 лет лишения свободы в колонии строгого режима.
Напомним, что в марте 2009 года Юсиф Алиев и еще три азербайджанских "законных вора" были задержаны по подозрению в вымогательстве путем угроз во время крупной криминальной "сходки" в одном из ресторанов Москвы, однако вскоре он сумел скрыться от следствия и уйти в бегство. В настоящее время продолжаются юридические процедуры по избранию меры пресечения и возобновлению старых уголовных дел в отношении него.