Qəbrinə yazılmış söz aranı qatdı -
“Mərhum xanəndə Arif Babayevin qəbirüstü abidəsində yazılan “Şərqdə ilk muğam professoru” ifadəsi ətrafında yaranan müzakirələrə münasibət bildirmək istəyirəm. Arif müəllim 1996-cı ildə Şərqdə xanəndəlik ixtisası üzrə professor adı alan ilk şəxs olub. O, sırf xanəndəlik (muğam ifaçılığı) ixtisası üzrə professor adına layiq görülən ilk sənətkardır”.
Bu fikirləri Prof. Dr. Zaur Aliyev səsləndirib.
O, xüsusilə qeyd edib ki, Arif müəllim 1996-cı ildə bu adı almaqla muğam ifaçılığının akademik elm kimi rəsmiləşdirilməsində mühüm rol oynayıb:
“Bu, akademik standartlara uyğun sənədləşdirilmiş ilk rəsmi addım hesab olunur.
Bu baxımdan qəbirüstü abidədə yazılan ifadə tam doğrudur. Bunun ətrafında müzakirə yaratmağın mənası yoxdur.
Qeyd edək ki, Şərqdə ilk professor adı 1940-cı ildə Uzeyir Hajibeyovə “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” adlı elmi tədqiqat işinə görə verilib. İlk musiqi professoru məhz Üzeyir bəy olub.
Həmçinin 1940-cı ildə Bulbul musiqi elmi və vokal sahəsində professor adına layiq görülüb.
Said Rustamov da tarzən və bəstəkar kimi xalq musiqisinin tədrisi sahəsində ilk professorlardan biri hesab olunur.
Muğamın nəzəri əsaslarını akademik səviyyədə araşdıran Ramiz Zohrabov isə bu istiqamətdə professor adına layiq görülən ilk musiqişünaslardan sayılır.
Şərqdə digər muğam ustaları — Özbəkistan və İranda da fəaliyyət göstəriblər. Lakin onların adı tarixə professor kimi deyil, daha çox “master” (ustad) kimi düşüb”./publika.az

"I would like to express my opinion on the discussions surrounding the inscription 'The first mugham professor in the East' written on the tombstone monument of the late khananda Arif Babayev. In 1996, Arif teacher became the first person to receive the title of professor in the specialty of khananda in the East. He is the first artist to be awarded the title of professor specifically in the specialty of khananda (mugham performance)."
These words were voiced by Prof. Dr. Zaur Aliyev.
He particularly noted that by receiving this title in 1996, Arif teacher played an important role in the official recognition of mugham performance as an academic science:
"This is considered the first official step documented according to academic standards.
From this perspective, the phrase written on the tombstone monument is completely correct. There is no point in creating a debate around it.
It should be noted that the first professor title in the East was given to Uzeyir Hajibeyov in 1940 for his scientific research work titled 'Fundamentals of Azerbaijani Folk Music'. Uzeyir bey was the very first music professor.
Also, in 1940, Bulbul was awarded the title of professor in the field of music science and vocal performance.
Said Rustamov is also considered one of the first professors in the teaching of folk music as a tar player and composer.
Ramiz Zohrabov, who conducted academic-level research on the theoretical foundations of mugham, is regarded as one of the first musicologists to be awarded the title of professor in this direction.
Other mugham masters in the East — also active in Uzbekistan and Iran — have been active. However, their names have gone down in history not as professors but rather more as 'masters' (ustads)."./publika.az