Rəqəmsal dövrün təhlükəsi:
Mütəxəssislər artan ekran istifadəsinin uşaqların göz sağlamlığı üçün ciddi risk yaratdığı barədə xəbərdarlıq edirlər.
Medianews.az -ın məlumatına görə, türkiyəli göz xəstəlikləri üzrə mütəxəssis Sevil Karaman bildirib ki, uzağı görməməyə səbəb olan miyopiya artıq daha erkən yaşlarda müşahidə olunur.
Plamnşet, telefon və kompüterdən nəzarətsiz istifadə uşaqlarda göz problemlərinin artmasına səbəb olur. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, rəqəmsallaşmanın təsiri ilə miyopiyanın yaranma yaşı getdikcə aşağı düşür.
Sevil Karaman qeyd edib ki, təkcə ekran vaxtını azaltmaq kifayət etmir. Uşaqların həyat tərzi, genetik meyllilik və gündəlik fiziki aktivliyi də birlikdə nəzərə alınmalıdır.
Onun sözlərinə görə, miyopiyanın qarşısının alınması və inkişafının ləngidilməsi üçün uşaqların gündə ən azı 2 saat açıq havada vaxt keçirməsi vacibdir. Ekran qarşısında keçirilən vaxtın isə mümkün qədər 2 saatdan az saxlanılması tövsiyə olunur. Oxuma və yaxın məsafədə görülən işlər zamanı düzgün işıqlandırma və məsafə də mühüm rol oynayır.
Mütəxəssis bildirib ki, miyopiyanın tam qarşısını almaq hər zaman mümkün olmasa da, onun irəliləmə sürətini nəzarətdə saxlamaq mümkündür. Xüsusi damcılar, eynəklər və kontakt linzalar vasitəsilə xəstəliyin inkişafı ləngidilə bilər.
Həkim vurğulayıb ki, miyopiyada hər dioptriya artımı gözün arxa hissəsində yaranacaq ağırlaşma riskini yüksəldir. Buna görə erkən diaqnoz, mütəmadi göz müayinəsi və valideynlərin bu sahədə məlumatlı olması uşaqlarda gələcəkdə ciddi göz xəstəliklərinin qarşısını almaqda mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Специалисты предупреждают, что увеличивающееся использование экранов создает серьезный риск для здоровья глаз детей.
Medianews.az сообщает, что турецкий специалист по заболеваниям глаз Севиль Караман отметила, что миопия, ведущая к плохому дальнему зрению, теперь наблюдается в более раннем возрасте.
Неконтролируемое использование планшетов, телефонов и компьютеров приводит к росту проблем с глазами у детей. По словам специалистов, под влиянием цифровизации возраст появления миопии постепенно снижается.
Севиль Караман подчеркнула, что одного лишь сокращения времени у экранов недостаточно. Необходимо учитывать образ жизни детей, генетическую предрасположенность и ежедневную физическую активность.
По её словам, для предотвращения миопии и замедления ее прогрессирования важно, чтобы дети проводили как минимум 2 часа в день на свежем воздухе. Рекомендуется также максимально сократить время перед экраном до менее чем 2 часов. Правильное освещение и расстояние при чтении и работе на близком расстоянии играют важную роль.
Специалист отметила, что полностью предотвратить миопию не всегда возможно, однако можно контролировать скорость её прогрессирования. С помощью специальных капель, очков и контактных линз развитие заболевания может быть замедлено.
Врач подчеркнул, что при миопии каждая добавленная диоптрия увеличивает риск осложнений в задней части глаза. Поэтому ранняя диагностика, регулярные осмотры глаз и информированность родителей имеют важное значение для предотвращения серьезных заболеваний глаз у детей в будущем.