Rusiyada müəllim azərbaycanlı uşağın fotosunu paylaşıb
Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində Ural Federal Universitetinin müəllimi Yuliya Volkovanın paylaşımı qalmaqal yaradıb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya  istinadən xəbər verir ki, sözügedən müəllim sosial şəbəkələrdə azərbaycanlı keçmiş tələbəsinin 6 yaşlı qızının fotosunu paylaşaraq xoşagəlməz ifadələr işlədib.
“Azərbaycanlı ailələr məni bağışlasın. Lakin məni bir sual narahat edir: nəyə görə belə gözəl insanların bu cür çirkin uşaqları olur?”, - deyə o, sosial şəbəkə hesabının hekayə bölümündə bildirib.
Volkovanın bu paylaşımı qalmaqala səbəb olub. Təhqirə məruz qalan azyaşlının anası məsələ ilə bağlı prokurorluğa müraciət edib.
Yerli mediaya açıqlama verən müəllim isə bu addımı ilə kimisə təhqir etmək niyyətində olmadığını və bu cür reaksiya doğuracağını gözləmədiyini deyib: “Mən universitetdə işləyirəm, uşaqları da çox sevirəm. Kimisə təhqir etmək və alçaltmaq niyyətim olmayıb. Paylaşımı da geniş ictimaiyyət qarşısına çıxarmaq istəmirdim, hesabım qapalıdır. Əlbəttə, valideynlərin buna münasibət bildirməyə haqqı var, lakin onların reaksiyası bir qədər həddən artıq görünür”.
Ural Federal Universitetinin Mətbuat xidmətinin açıqlamasına görə isə təhsil müəssisəsinin Etika üzrə Komissiyası müəllimin davranışı ilə bağlı araşdırma aparacaq.

В России учитель поделился фотографией азербайджанского ребенка.
В Екатеринбурге, Россия, преподаватель Уральского федерального университета Юлия Волкова вызвала скандал своим постом.
По информации Medianews.az со ссылкой на «КавказИнфо», упомянутый преподаватель в социальных сетях опубликовала фотографию шестилетней дочери своего бывшего азербайджанского ученика с неприятными выражениями.
«Азербайджанские семьи, простите меня. Но меня беспокоит один вопрос: почему у таких прекрасных людей рождаются вот такие уродливые дети?», — написала она в разделе истории своего аккаунта в социальной сети.
Этот пост Волковой вызвал скандал. Мать оскорблённого несовершеннолетнего обратилась в прокуратуру по этому поводу.
В интервью местным СМИ преподаватель заявила, что не имела намерения кого-либо оскорблять своим поступком и не ожидала такой реакции: «Я работаю в университете, и очень люблю детей. У меня не было намерения кого-то оскорбить или унизить. Я не хотела выставлять этот пост на всеобщее обозрение, мой аккаунт закрыт. Конечно, родители вправе выражать своё отношение к этому, но их реакция кажется мне несколько чрезмерной».
По заявлению пресс-службы Уральского федерального университета, комиссия по этике учебного заведения проведёт расследование касательно поведения преподавателя.