SON DƏQİQƏ: Prezident fərman İMZALADI
"Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Mərakeş Krallığının Ali Təhsil, Elmi Tədqiqat və İnnovasiya Nazirliyi arasında elm və ali təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş" təsdiq edilib.
Saziş 2026-cı il fevralın 16-da Rabat şəhərində imzalanıb.
Dövlət başçısının digər Fərmanı ilə 2026-cı il fevralın 17-də Rabat şəhərində imzalanmış "Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Suriya Ərəb Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Suriya Ərəb Respublikasında təhsil infrastrukturunun bərpası üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş" də təsdiqlənib.

The "Agreement on cooperation in the field of science and higher education between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Higher Education, Scientific Research and Innovation of the Kingdom of Morocco" has been approved.
Medianews.az reports that President Ilham Aliyev has signed a decree concerning this.
The agreement was signed on February 16, 2026, in the city of Rabat.
By another Decree of the Head of State, the "Agreement on strategic partnership for the restoration of educational infrastructure in the Syrian Arab Republic between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education of the Syrian Arab Republic, and the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization," signed on February 17, 2026, in the city of Rabat, has also been approved.