Sosial şəbəkələrdə manipulyasiya: “saxta qəhrəmanlar” və siyasi çürümə prosesi -
Dövlət və cəmiyyət üçün kim daha təhlükəlidir: cinayətin sifarişçisi və ya onun icraçısı? Bəli, bu klassik hesab olunan suala hüququn konkret cavabı ola bilər. Ancaq, ictimai-siyasi müstəvidə yaşanan bu və ya digər konkret hadisənin cəmiyyətə emosional təsir etmə ehtimalı mövcud hadisə ilə bağlı rəsmi hüquqi qiymətinin verilməsi prosesini hər zaman qabaqlayır. Sözügedən təsbit təcrübədə sınanılmış obyektiv həqiqətdir. Cəmiyyət konkret hadisə ilə bağlı ilk reaksiyalarını öncə emosional müstəvidə verir. Odur ki, yaşanan ilk emosiyalar qaçılmaz olaraq ictimai baxışlarda təhrif olunmuş “çöküntü” yarada bilir. Burada mütləq olaraq onu da əlavə etməliyik ki, məkrli məqsədlər güdən siyasi manipulyatorlar öz xain fəaliyyətlərində sözügedən sosial-psixoloji mexanizmdən böyük ustalıqla istifadə edirlər.
İnternet və informasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə mənəvi “əyləclərdən” məhrum olmuş manipulyatorlar nəzarətsiz sosial şəbəkələr sayəsində rahatlıqla onlara verilən “kirli” siyasi sifarişləri həyata keçirirlər. Əlbəttə ki, mahiyyət etibarı ilə fəaliyyətləri reketliyə daha çox oxşayan bəzi siyasi blogerlərinin aktivliyinin kökündə ədalət prinsipi dayanmayıb. Onlar sadəcə pul və ya digər vədlər müqabilində konkret verilmiş sifarişləri icra edirlər. Beynəlxalq təcrübəyə istinadən deyə bilərik ki, bu cür manipulyatorlara verilən düşmən sifarişlərinin hədəfində adətən ölkə rəhbərliyinin imici, milli birlik və siyasi sistemin sabitliyi dayanır.
Təsvir olunan obyektiv siyasi mənzərə bir tərəfdən dövlət idarəetmə prosesində peşəkarlığa artan tələbata işarə edir, digər tərəfdən isə təhdid yarada biləcək proseslərin qarşısının alınmasında unudulmuş siyasi maarifçiliyinin əhəmiyyətini artırır. Bəli, məhz bu səbəbdən də “radikalizm” mahiyyət etibarı ilə siyasi maarifçilikdən qorxur və onu inkar edir. Çünki, siyasi maarifçilik əhalinin ictimai şüurunun zombiləşməsi prosesinin qarşısını alır.
Sosial şəbəkələr siyasi manipulyasiyalar üçün münbit mühit yaradan katalizator rolunu oynayır. Hətta onu da əlavə edə bilərik ki, sözügedən proses bir çox dövlətlərdə artıq geriyə dönməz səviyyəyə qədər inkişaf edib. Sosial şəbəkələr yanlış olaraq siyasəti əlçatan fəaliyyət növü kimi təqdim edir və müasir cəmiyyətlərdə sosial-siyasi məsuliyyətsizliyinin inkişafını təhrik edir.
Ancaq unutmayaq ki, “siyasi çürümə” və ictimai münasibətlərin cılızlaşması prosesi heç də sosial şəbəkələrdən başlamadı. Mövcud məsələyə eyni zamanda qlobal kontekstdə də yanaşmaq lazımdır. Tarixi retrospektivdən müəyyən hadisələrə diqqət yetirsək açıq şəkildə görə bilərik ki, qeyd olunan tendensiyalar öncə cəmiyyətin ictimai təfəkküründə “mədəni oriyentirlərin” təhrif olunmasından başlamışdır. Mədəni dəyərlər o qədər cılızlaşıb ki, zamanında insanı iyrəndirə biləcək bəzi davranış tərzi indi sadəcə adiləşməyib, hətta “demokratik qəhrəmanlıq” kimi də cəmiyyətə sırınır.
Mədəni münasibətlərdə toplumun fikir və tələbatları bəsitləşdikcə siyasətdə də mürəkkəb ideoloji nəzəriyyələrə artıq ehtiyac duyulmur. Cəmi bir yanlış sosial-mədəni stereotipin konkret cəmiyyətdə yayılması nəticəsində nəinki humanitar inkişafın dayanması, hətta deqradasiya proseslərinin başlanması da istisna olunmur. Açıq ideoloji mübarizədən fərqli olaraq Qərbdə çoxdan inkişaf etmiş sosial mühəndisliyin sayəsində kütləvi davranış modellərinin kənardan formalaşması prosesi artıq daha az müqavimət ilə rastlaşır.
Belə ki, siyasi münasibətlərdə peşəkarlıq amili sürətlə arxivə göndərilən yaşadığımız dövrdə sosial şəbəkələr “saxta qəhrəmanları” yaradan alətə çevrilib. Həmin bu “saxta qəhrəmanlar” vasitəsilə “siyasi çürümə” prosesi davam etdirilir və siyasi sistem üçün yeni təhdidlər yaradılır. Prinsipial olaraq unutmaq olmaz ki, sosial şəbəkələr sosial-siyasi mühəndisliyin ən universal alətidir və bu alət vasitəsilə konkret ölkədə “seysmik” situasiyanı yaratmaq olar. Hər bir məsuliyyətli vətəndaş qeyd olunan obyektiv həqiqəti nəzərə almalı və cinayət xarakterli qərəzli manipulyasiyalarının alətinə çevrilməməlidir.
Qlobal güclərin səyləri nəticəsində sosial mühəndislik vasitəsilə müasir insanın ictimai şüuru qalmaqallara elə alışdırılıb ki, “şayiə” və “qalmaqal” ictimai həyatımızın mütləq parçasına çevrilib. Məlumatlılıqda artıq süni zəkaya uduzan insan, düşünməyi də tədricən ona həvalə etdiyi üçün internet məkanın real həyata təsiri ildən-ilə artır. Əlbəttə ki, sözügedən tendensiya siyasi münasibətlər kimi mürəkkəb bir sahədən yan keçə bilməzdi. Təəccüblü deyil ki, bilavasitə internet texnologiyalarının məhsulu olan sosial şəbəkələr müasir dövrdə sözün hərfi mənasında siyasi poliqona çevrilib.
“Manipulyasiya” son dövrdə ölkənin informasiya məkanında ən çox rastlanan sözdür. Bəzən elə təsəvvür yaranır ki, dünya məhz manipulyasiyalar vasitəsilə idarə olunur. Bloger və sosial şəbəkə “fenomenləri” artıq geniş yayılmış manipulyasiya alətlərinə çevrilib, insanlar isə özləri də bilmədən şər və böhtanın yayılması prosesində iştirak edirlər. Manipulyasiya üçün istifadə olunan sosial şəbəkə səhifələri siyasi avantürist, demaqoq və psevdopatriotların qazanc mənbəyinə çevrilib. Manipulyatorlar insani hisslər və bəşəri dəyərləri sadəcə təzyiq aləti kimi istifadə edirlər.
Təyinatı siyasi həyatı yalnız ağ və qara rənglər ilə boyamaqdan ibarət olan radikalların strateji hədəfləri cəmiyyəti parçalamaq, total şübhə toxumları yaymaq və ictimaiyyətin diqqətini yalnız neqativ halların üzərinə cəmləməkdən ibarətdir. Odur ki, qeyd olunanlar müstəvisində, habelə son günlərdə yaşanan məlum qalmaqal çərçivəsində milli maraqların toxunulmazlığının təmin olunması məqsədilə dövlət və cəmiyyət üçün sözügedən təxribatın əsl sifarişçilərinin müəyyən olunması daha önəmli vəzifə sayıla bilər. İnternet xuliqanların məsuliyyətsiz əməlləri isə cəmiyyət tərəfindən “iqnor” olunmalı və şiddətli şəkildə qınanılmalıdır. Cılız xuliqan dövlət üçün təhdid yarada bilməz, onun ikrah yaradan əməlləri sadəcə ürək bulandırır. Elə ona görə də onların bu cür davranışları bu gün şiddətli ictimai qınağa məruz qalmasın deyə yuxarıda qeyd olunan “çürümə” prosesi məhz illər öncə mədəni oriyentirlərin deqradasiyasından başlamışdır. Şahidlik etməyə məcbur olduğumuz bəzi hadisələr bu günün məsulu deyil, onlar uzun illər ərzində yönəldilən proseslərin təzahürüdür. “Xuliqanlar” sadəcə sifarişlərin icraçılarıdır və onlar vaxtaşırı bir-birin əvəz edəcək. Bu müasir dövrün qaçılmaz reallığıdır. Bəli, istənilən dövrdə qəhrəmanlara ehtiyac duyulur. Ancaq xalqın əsl qəhrəmanları ucuz demaqogiya ilə məşğul olanlar deyil, ürəyində səmimi Vətən sevgisi yaşayan, öz işinə məsuliyyətlə yanaşan və hər gün öz işində kiçik qəhrəmanlıqlar edən vətəndaşlardır.

Who is more dangerous for the state and society: the instigator of a crime or its executor? Yes, there can be a concrete legal answer to this classic question. However, on the socio-political level, the probability that a particular event will emotionally affect society often precedes the process of giving an official legal assessment of the event. This observation is an objectively proven truth in practice. Society initially reacts to a specific event on an emotional level. Therefore, the first emotions experienced inevitably create a distorted "collapse" in public views. It must also be added here that political manipulators pursuing malicious goals skillfully use this social-psychological mechanism in their treacherous activities.
In an era of rapid development of the Internet and information technologies, manipulators, deprived of moral "brakes," easily carry out the "dirty" political orders given to them through uncontrolled social networks. Of course, the activity of some political bloggers, whose operations more closely resemble racketeering in essence, is not based on the principle of justice. They simply execute specific orders given to them in exchange for money or other promises. Referring to international experience, it can be said that the targets of such manipulators’ enemy orders are usually the image of the country’s leadership, national unity, and the stability of the political system.
The described objective political picture, on the one hand, points to increasing demands for professionalism in the state governance process, and on the other hand, increases the importance of forgotten political enlightenment in preventing threatening processes. Yes, precisely for this reason, "radicalism" essentially fears and denies political enlightenment. Because political enlightenment prevents the zombification of the public consciousness of the population.
Social networks play the role of a catalyst that creates a fertile environment for political manipulations. It can even be added that this process has already developed irreversibly in many countries. Social networks falsely present politics as a hobby and encourage the development of socio-political irresponsibility in modern societies.
However, let us not forget that the "political decay" and the impoverishment of social relations did not begin with social networks. The current issue must also be approached in a global context. If we look at certain events from a historical retrospective, it is clearly seen that these trends first began with the distortion of "cultural orientations" in the public mindset. Cultural values have weakened so much that some behaviors that once repulsed people have not only become commonplace but are even imposed on society as "democratic heroism."
As the opinions and demands of society simplify in cultural relations, the need for complex ideological theories in politics diminishes. The spread of even one false socio-cultural stereotype in a specific society can not only halt humanitarian progress but also initiate degradation processes. Unlike open ideological struggle, due to long-developed social engineering in the West, the process of outer shaping of mass behavior models encounters less resistance.
Thus, in the political relations where professionalism rapidly becomes obsolete, in the era we live in, social networks have turned into a tool that creates "fake heroes." Through these "fake heroes," the process of "political decay" continues and new threats arise to the political system. It must be fundamentally remembered that social networks are the most universal tool of socio-political engineering and through this tool, a "seismic" situation can be created in a specific country. Every responsible citizen should consider this objective truth and not become a tool for criminally biased manipulations.
As a result of the efforts of global powers, the social consciousness of the modern human has been so accustomed to scandals through social engineering that "rumor" and "scandal" have become an integral part of our public life. A person, who already loses to artificial intelligence in awareness, gradually entrusts thinking to it, so the impact of the internet space on real life increases year by year. Of course, this tendency could not bypass such a complex field as political relations. It is no surprise that social networks, which are a direct product of internet technologies, have literally turned into political battlegrounds in the modern era.
"Manipulation" is one of the most frequently encountered words in the country’s information space recently. Sometimes one gets the impression that the world is managed precisely through manipulations. Bloggers and social network "phenomena" have become widely disseminated manipulation tools, and people unknowingly participate in the spread of slander and defamation. Social networking pages used for manipulation have turned into sources of income for political adventurers, demagogues, and pseudo-patriots. Manipulators use human feelings and universal values merely as pressure tools.
The strategic goals of radicals, whose purpose is merely to paint political life in black and white, are to divide society, spread seeds of total suspicion, and focus public attention solely on negative phenomena. Therefore, within this framework and within the context of the recent scandal, identifying the real instigators of the aforementioned provocation for the sake of ensuring the inviolability of national interests can be considered a more important task for the state and society. The irresponsible actions of internet hooligans must be "ignored" by society and strongly condemned. A weak hooligan cannot pose a threat to the state; his disgusting acts only cause nausea. Therefore, these kinds of behaviors of theirs do not face severe public censure today because the aforementioned "decay" process began years ago with the degradation of cultural orientations. Some events we are forced to witness are not the responsibility of today but are manifestations of processes directed over many years. "Hooligans" are merely executors of orders and will gradually replace each other. This is the unavoidable reality of the modern era. Yes, heroes are needed in any era. But the true heroes of the people are not those engaged in cheap demagogy, but the citizens who live with sincere love for their Homeland, approach their work responsibly, and make small heroic deeds every day in their work.