ABŞ-nin İrana qarşı istifadə etdiyi atəş gücü yaxın vaxtlarda daha da artacaq.
Pentaqon rəhbərinin sözlərinə görə, ABŞ-nin hücum və müdafiə silahları baxımından heç bir çatışmazlığı yoxdur.
Qeyd edək ki, fevralın 26-da Cenevrədə İran və ABŞ arasında İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqların üçüncü raundu keçirilib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasında baş tutan görüş vəziyyətin diplomatik yolla nizamlanması üçün son şans kimi qiymətləndirilirdi. Danışıqlarda konkret razılaşmalar əldə olunmayıb.
İki gün sonra, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İranın strateji əhəmiyyətli hərbi obyektlərinə və dövlət rəhbərliyinə hədəflənmiş koordinasiyalı hərbi kampaniyaya başlayıb; İsrail bu əməliyyata “Operation Lion’s Roar”, ABŞ isə “Operation Epic Fury” adını verib. Hücumlar Tehran, İsfahan, Təbriz, Qum kimi iri şəhərlər daxil olmaqla İranın geniş ərazilərini əhatə edir.
İran həmin gün və sonrakı günlərdə cavab olaraq İsrailə və regiondakı ABŞ hərbi bazalarına – İordaniya, Küveyt, Bəhreyn, Qətər və İraqdakı obyektlərə – ballistik raketlər və pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr endirməyə başlayıb.
İsrail və ABŞ-nin 28 fevralda həyata keçirilən hərbi hava hücumlarında İranın Ali Lideri Ayətullah Seyid Əli Xamenei və onun ailə üzvləri ölüb.
Eyni zamanda İran Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-mayor Əbdülrəhim Musəvi, İran İslam İnqilabı Keşikçilər Korpusunun (SEPAH) baş komandanı Məhəmməd Pakpur, İranın Ali Liderinin müşaviri və Müdafiə Şurasının katibi Əli Şəmxani, müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə hərbi hava hücumları zamanı ölüblər.
1–5 mart tarixlərində qarşıdurma daha da genişlənərək Yaxın Şərqin müxtəlif ölkələrini əhatə edib; İran yüzlərlə raket və dron buraxıb, ABŞ və İsrail isə İran ərazisində yeni hərbi hədəfləri vurdu.
Martın 4-də ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin nüvə sualtı qayığı Hind okeanında İranın “IRIS Dena” freqatını torpedayla batırıb və bu hadisə münaqişənin dəniz mərhələsinə keçdiyinin göstəricisi olub.

We will soon further increase firepower against Iran - Heqset
It should be noted that on February 26, the third round of talks between Iran and the US regarding Iran's nuclear program took place in Geneva. The meeting, which took place under the Donald Trump administration, was considered the last chance for a diplomatic resolution of the situation. No concrete agreements were reached during the talks.
Two days later, on February 28, the US and Israel launched a coordinated military campaign targeting Iran's strategically important military facilities and state leadership; Israel named this operation "Operation Lion’s Roar," and the US called it "Operation Epic Fury." The attacks covered large areas of Iran, including major cities such as Tehran, Isfahan, Tabriz, and Qom.
In response, on that day and the following days, Iran began striking Israel and US military bases in the region – facilities in Jordan, Kuwait, Bahrain, Qatar, and Iraq – with ballistic missiles and unmanned aerial vehicles.
In the military airstrikes carried out by Israel and the US on February 28, Iran’s Supreme Leader Ayatollah Seyyed Ali Khamenei and members of his family were killed.
At the same time, Major General Abdolrahim Mousavi, Chief of Staff of the Iranian Army, Mohammad Pakpour, Commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps (SEPAH), Ali Shamkhani, advisor to Iran’s Supreme Leader and Secretary of the Supreme National Security Council, and Defense Minister Aziz Nasirzadeh were killed during the airstrikes.
From March 1 to 5, the confrontation expanded further, covering various countries in the Middle East; Iran launched hundreds of rockets and drones, while the US and Israel targeted new military objectives within Iranian territory.
On March 4, a US Navy nuclear submarine sank Iran’s "IRIS Dena" frigate with a torpedo in the Indian Ocean, indicating that the conflict had entered its maritime phase.