ABŞ-nin İrana qarşı istifadə etdiyi atəş gücü yaxın vaxtlarda daha da artacaq.
Pentaqon rəhbərinin sözlərinə görə, ABŞ-nin hücum və müdafiə silahları baxımından heç bir çatışmazlığı yoxdur.
Qeyd edək ki, fevralın 26-da Cenevrədə İran və ABŞ arasında İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqların üçüncü raundu keçirilib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasında baş tutan görüş vəziyyətin diplomatik yolla nizamlanması üçün son şans kimi qiymətləndirilirdi. Danışıqlarda konkret razılaşmalar əldə olunmayıb.
İki gün sonra, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İranın strateji əhəmiyyətli hərbi obyektlərinə və dövlət rəhbərliyinə hədəflənmiş koordinasiyalı hərbi kampaniyaya başlayıb; İsrail bu əməliyyata “Operation Lion’s Roar”, ABŞ isə “Operation Epic Fury” adını verib. Hücumlar Tehran, İsfahan, Təbriz, Qum kimi iri şəhərlər daxil olmaqla İranın geniş ərazilərini əhatə edir.
İran həmin gün və sonrakı günlərdə cavab olaraq İsrailə və regiondakı ABŞ hərbi bazalarına – İordaniya, Küveyt, Bəhreyn, Qətər və İraqdakı obyektlərə – ballistik raketlər və pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr endirməyə başlayıb.
İsrail və ABŞ-nin 28 fevralda həyata keçirilən hərbi hava hücumlarında İranın Ali Lideri Ayətullah Seyid Əli Xamenei və onun ailə üzvləri ölüb.
Eyni zamanda İran Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-mayor Əbdülrəhim Musəvi, İran İslam İnqilabı Keşikçilər Korpusunun (SEPAH) baş komandanı Məhəmməd Pakpur, İranın Ali Liderinin müşaviri və Müdafiə Şurasının katibi Əli Şəmxani, müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə hərbi hava hücumları zamanı ölüblər.
1–5 mart tarixlərində qarşıdurma daha da genişlənərək Yaxın Şərqin müxtəlif ölkələrini əhatə edib; İran yüzlərlə raket və dron buraxıb, ABŞ və İsrail isə İran ərazisində yeni hərbi hədəfləri vurdu.
Martın 4-də ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin nüvə sualtı qayığı Hind okeanında İranın “IRIS Dena” freqatını torpedayla batırıb və bu hadisə münaqişənin dəniz mərhələsinə keçdiyinin göstəricisi olub.

Огневая мощь США против Ирана в ближайшее время еще более усилится.
Отметим, что 26 февраля в Женеве прошел третий раунд переговоров между Ираном и США по иранской ядерной программе. В администрации президента США Дональда Трампа эта встреча рассматривалась как последний шанс урегулировать ситуацию дипломатическим путем. Конкретных соглашений в ходе переговоров достигнуто не было.
Два дня спустя, 28 февраля, США и Израиль начали скоординированную военную кампанию, нацеленную на стратегически важные военные объекты Ирана и руководство страны; Израиль назвал эту операцию «Operation Lion’s Roar», США — «Operation Epic Fury». Удары охватывают обширные территории Ирана, включая такие крупные города, как Тегеран, Исфахан, Тебриз, Кум.
В ответ в тот и в последующие дни Иран начал наносить удары баллистическими ракетами и беспилотными летательными аппаратами по Израилю и военнослужебным базам США в регионе — в Иордании, Кувейте, Бахрейне, Катаре и Ираке.
В ходе военных авиаударов Израиля и США, проведенных 28 февраля, погиб Верховный Лидер Ирана аятолла Сейид Али Хаменеи и члены его семьи.
Одновременно во время воздушных ударов погибли начальник Генерального штаба Вооруженных сил Ирана генерал-майор Абдулрахим Мусави, верховный командующий Корпуса стражей исламской революции (СЕПАХ) Мохаммад Пакпур, советник Верховного Лидера Ирана и секретарь Совета обороны Али Шамхани и министр обороны Азиз Насирзаде.
С 1 по 5 марта конфликт еще более расширился, охватив различные страны Ближнего Востока; Иран выпустил сотни ракет и дронов, а США и Израиль поразили новые военные цели на территории Ирана.
4 марта атомная подводная лодка Военно-морских сил США в Индийском океане затопила торпедой иранский фрегат «IRIS Dena», что стало показателем перехода конфликта в морскую фазу.