Bioloji aktiv qida məhsullar hansı risklər yaradır?
Son illər idman qidaları və bioloji aktiv qida məhsullarına (BAQM) marağın artması bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların məsuliyyətini daha da artırır və məhsulların istehsalı, idxalı və satışının mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə həyata keçirilməsi zərurətini ön plana çıxarır.
Medianews.az bildirir ki, ekspertlərin sözlərinə görə, bu məhsullar yalnız düzgün və təyinatına uyğun istifadə edildikdə faydalı olur. Araşdırmalara əsasən, dünya üzrə böyüklərin təxminən 50-60%-i müxtəlif bioloji aktiv əlavələrdən istifadə edir, lakin onların əhəmiyyətli hissəsi bu məhsulları həkim məsləhəti olmadan qəbul edir. Eyni zamanda, bəzi tədqiqatlar göstərir ki, istifadəçilərin təxminən 30%-i məhsulun tərkibi və təsiri barədə kifayət qədər məlumata malik deyil ki, bu da sağlamlıq üçün müəyyən risklər yarada bilər.

В последние годы возросший интерес к спортивному питанию и биологически активным пищевым продуктам (БАФП) усиливает ответственность предпринимателей, работающих в этой сфере, и выводит на передний план необходимость производства, импорта и продажи продукции в соответствии с требованиями действующего законодательства.
По данным Medianews.az, по словам экспертов, эти продукты полезны только при правильном и целевом использовании. Согласно исследованиям, примерно 50-60% взрослых во всем мире используют различные биологически активные добавки, однако значительная часть из них принимает эти продукты без консультации с врачом. В то же время некоторые исследования показывают, что около 30% пользователей недостаточно информированы о составе и воздействии продукта, что может создавать определённые риски для здоровья.