Tarixdə ilk dəfə 48 komandanın iştirak etdiyi mundial futbolsevərlərə 104 qarşılaşmadan ibarət möhtəşəm turnir vəd edir.
Açılış oyunu Meksika ilə Cənubi Afrika arasında keçiriləcək. Mexiko şəhərində keçiriləcək qarşılaşma Bakı vaxtı ilə 23:00-da başlayacaq.
Turnir iyulun 19-da “MetLife” stadionunda oynanılacaq final matçı ilə başa çatacaq.
DÇ-də komandalar 12 qrupa bölünüb. Hər qrupdan ilk iki yeri tutan komandalarla yanaşı, üçüncü yeri tutan ən yaxşı səkkiz yığma da pley-off mərhələsinə yüksələcək.
Turnirdə son dünya çempionu Lionel Messi ardıcıl ikinci titulunu qazanmağa çalışacaq. Kriştianu Ronaldo üçün isə bu mundialın karyerasındakı son DÇ olması gözlənilir.
Turnirdə Beynəlxalq Futbol Assosiasiyası Şurası tərəfindən qəbul edilən yeni qaydalar da qüvvəyə minəcək.
Yeniliklərə əsasən, qapı zərbələri və aut atışlarında vaxt limiti tətbiq ediləcək, əvəzlənmələr daha sürətli həyata keçirilməlidir, VAR sisteminin səlahiyyətləri genişləndiriləcək, hakim qərarlarına etiraz və qeyri-idman davranışlarına görə daha sərt cəzalar tətbiq oluna biləcək. Turnir ərəfəsində bəzi iştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətlərinin viza problemləri ilə üzləşməsi müzakirələrə səbəb olub. Xüsusilə İran millisinin bəzi üzvlərinə viza verilməməsi səbəbindən komandanın hazırlıq düşərgəsini Meksikaya köçürdüyü bildirilir.
Bütün bunlara baxmayaraq, futbol dünyasının ən böyük tədbiri milyonlarla azarkeşin diqqət mərkəzində olacaq və dünya futbolunun nəbzi Şimali Amerikada döyünəcək.
Qeyd edək ki, mundialda oyunların əksəriyyəti Bakı vaxtilə sübh çağı və səhər saatlarında başlayacaq. Buna görə də 1 ay yarım ərzində futbolsevərlər səhər saatlarında oyanıb oyunları izləyəcək./“Qafqazinfo”

Чемпионат мира 2026 года, совместно принимаемый США, Канадой и Мексикой, стартует сегодня.
Впервые в истории участие примут 48 команд, и мировой чемпионат обещает футбольным болельщикам грандиозный турнир из 104 матчей.
Открывающая игра пройдет между Мексикой и Южной Африкой. Встреча, которая состоится в Мехико, начнется в 23:00 по бакинскому времени.
Турнир завершится финальным матчем 19 июля на стадионе «MetLife».
На чемпионате команды разделены на 12 групп. Команды, занявшие первые два места в каждой группе, а также восемь лучших команд, занявших третьи места, выйдут в плей-офф.
На турнире действующий чемпион мира Лионель Месси попытается выиграть второй подряд титул. Ожидается, что для Криштиану Роналду этот чемпионат мира станет последним в карьере.
Также на турнире вступят в силу новые правила, принятые Международным советом футбольных ассоциаций.
Согласно нововведениям, будет введено ограничение по времени на пробитие пенальти и вбрасывание аутов, замены должны проводиться быстрее, полномочия системы VAR будут расширены, а за протесты против решений судей и антиспортивное поведение можно будет применять более жесткие наказания. На этапе подготовки к турниру обсуждались проблемы с визами у некоторых участников, особенно сообщается, что из-за отказа в выдаче виз некоторым членам сборной Ирана команда перенесла тренировочный лагерь в Мексику.
Несмотря на все это, крупнейшее событие мира футбола привлечет внимание миллионов болельщиков, а пульс мирового футбола будет биться в Северной Америке.
Отметим, что большинство матчей мирового чемпионата будут начинаться по бакинскому времени рано утром и утром. Поэтому футбольные фанаты будут просыпаться утром и следить за играми на протяжении полутора месяцев./«Qafqazinfo»