Adətən işlədiyi yerdən asılı olmayaraq hər bir işçidə "işdən çıxarılma" narahatlığı olur. Lakin müəyyən kateqoriyaya aid işçilər var ki, onların müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən birtərəfli qaydada xitam verilə bilməz.
Medianews.az xəbər verir ki, Oxu.Az-ın "Qanun nə deyir?" rubrikasının bugünkü mövzusu əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan edilən işçilər və hallarla bağlıdır.
Kimlərin müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən xitam verilə bilməz?
Əmək Məcəlləsində qeyd olunur ki, işəgötürən tərəfindən müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan edilən işçilər və hallar aşağıdakılardır:
- hamilə, habelə üç yaşınadək uşağı olan qadınların, üç yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən kişilərin;
- yeganə qazanc yeri işlədiyi iş yeri olub məktəb yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən işçilərin;
- əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirən işçilərin;
- işçinin şəkərli diabetlə və ya dağınıq sklerozla xəstə olması səbəbinə görə;
- həmkarlar ittifaqları təşkilatının və ya hər hansı siyasi partiyanın üzvü olması motivinə görə;
- öhdəsində əlilliyi olan uşaq və ya orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş digər ailə üzvü olan işçilərin;
- məzuniyyətdə, ezamiyyətdə olduğu vaxtda, habelə kollektiv danışıqlarda iştirak etdiyi müddət ərzində işçilərin müəyyən edilmiş əsaslarla əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağandır.
Müəssisənin ləğv edilməsi və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin fəaliyyətinə xitam verilməsi halları istisna olmaqla, müddətindən asılı olmayaraq, reabilitasiya müəssisəsində və digər reabilitasiya subyektlərində müalicə keçən əlilliyi olan şəxslərlə, həmçinin "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 24.1-ci maddəsində göstərilən işçi ilə bağlanılmış əmək müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən xitam verilməsinə yol verilmir.

Usually, regardless of the place they work, every employee has concerns about "being fired." However, there are certain categories of employees whose contracts cannot be unilaterally terminated by the employer.
Medianews.az reports that today's topic of Oxu.Az's "What does the law say?" column is related to employees and situations where the termination of employment contracts is prohibited.
Whose contracts cannot be terminated by the employer?
The Labor Code states that the following employees and cases are prohibited from having their contracts terminated by the employer:
- Pregnant women, as well as women with children under three years of age, and men who are single parents raising a child under three years of age;
- Employees whose sole source of income is their workplace and who are single parents raising a pre-school child;
- Employees temporarily unable to work;
- Due to the employee suffering from diabetes or multiple sclerosis;
- Due to the employee being a member of a trade union organization or any political party;
- Employees who have a child with a disability or other family members with a disability defined as 81-100 percent impairment of the body's functions;
- It is prohibited to terminate employees' employment contracts on specified grounds while they are on leave, business trips, or participating in collective negotiations.
Except in cases of the institution being liquidated or when the employer, who is a natural person, ceases activity, regardless of the term, it is not permitted to terminate the employment contract by the employer with persons with disabilities who are undergoing treatment in rehabilitation institutions and other rehabilitation entities, as well as employees referenced in Article 24.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Rights of Persons with Disabilities".