Adətən işlədiyi yerdən asılı olmayaraq hər bir işçidə "işdən çıxarılma" narahatlığı olur. Lakin müəyyən kateqoriyaya aid işçilər var ki, onların müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən birtərəfli qaydada xitam verilə bilməz.
Medianews.az xəbər verir ki, Oxu.Az-ın "Qanun nə deyir?" rubrikasının bugünkü mövzusu əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan edilən işçilər və hallarla bağlıdır.
Kimlərin müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən xitam verilə bilməz?
Əmək Məcəlləsində qeyd olunur ki, işəgötürən tərəfindən müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan edilən işçilər və hallar aşağıdakılardır:
- hamilə, habelə üç yaşınadək uşağı olan qadınların, üç yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən kişilərin;
- yeganə qazanc yeri işlədiyi iş yeri olub məktəb yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən işçilərin;
- əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirən işçilərin;
- işçinin şəkərli diabetlə və ya dağınıq sklerozla xəstə olması səbəbinə görə;
- həmkarlar ittifaqları təşkilatının və ya hər hansı siyasi partiyanın üzvü olması motivinə görə;
- öhdəsində əlilliyi olan uşaq və ya orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş digər ailə üzvü olan işçilərin;
- məzuniyyətdə, ezamiyyətdə olduğu vaxtda, habelə kollektiv danışıqlarda iştirak etdiyi müddət ərzində işçilərin müəyyən edilmiş əsaslarla əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağandır.
Müəssisənin ləğv edilməsi və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin fəaliyyətinə xitam verilməsi halları istisna olmaqla, müddətindən asılı olmayaraq, reabilitasiya müəssisəsində və digər reabilitasiya subyektlərində müalicə keçən əlilliyi olan şəxslərlə, həmçinin "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 24.1-ci maddəsində göstərilən işçi ilə bağlanılmış əmək müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən xitam verilməsinə yol verilmir.

Независимо от места работы, у каждого работника существует тревога по поводу "увольнения". Однако есть определенные категории работников, с которыми работодатель не может в одностороннем порядке расторгнуть трудовой договор.
Medianews.az сообщает, что сегодняшняя тема рубрики Oxu.Az "Что говорит закон?" касается работников и случаев, по которым запрещено расторжение трудового договора.
Кому работодатель не может расторгнуть договор?
В Трудовом кодексе указано, что работодателю запрещено расторгать договор с работниками и в следующих случаях:
- с беременными женщинами, а также с женщинами, имеющими ребенка до трех лет, и мужчинами, которые в одиночку воспитывают ребенка до трех лет;
- с работниками, для которых единственным источником дохода является место работы, и которые в одиночку воспитывают ребенка дошкольного возраста;
- с работниками, временно потерявшими трудоспособность;
- с работниками, больными сахарным диабетом или рассеянным склерозом;
- по мотиву членства в профсоюзе или какой-либо политической партии;
- с работниками, у которых есть ребенок с инвалидностью или другой член семьи с инвалидностью 81-100%, установленной в соответствии с нарушением функций организма;
- в периоды отпуска, командировки, а также в течение участия в коллективных переговорах работнику запрещается расторгать трудовой договор на определенных основаниях.
За исключением случаев ликвидации предприятия или прекращения деятельности физического лица-работодателя, вне зависимости от срока, с лицами с инвалидностью, проходящими лечение в реабилитационных учреждениях и других реабилитационных субъектах, а также с работниками, заключившими трудовой договор, указанный в статье 24.1 Закона Азербайджанской Республики "О правах инвалидов", работодателю запрещено расторгать трудовой договор.