DÇ-2026: Həmin qeyri-adi simvolun Azərbaycanla əlaqəsi
23-cü dünya futbol çempionatının qrup mərhələsində Konqo Demokratik Respublikasının yığma komandası ilə Kolumbiya millisinin qarşılaşması zamanı konqolu azarkeş Mişel Kuka Mboladinqa ölkəsinin ilk baş naziri Patris Lumumbanın heykəlini təqlid edərək bütün matç boyu - 90 dəqiqə ərzində stadionda hərəkətsiz dayanıb.
O, sağ əlini yuxarı qaldıraraq Patris Lumumbanın Konqonun paytaxtı Kinşasa şəhərindəki heykəlinin pozasını təkrarlayıb.
Mişel Kuka Mboladinqanın əynində Konqo bayrağı rənglərində (mavi, sarı, qırmızı) parlaq kostyum, gözündə 1960-cı illərin üslubunda eynək olub.
İyunun 23-də Meksikanın Qvadalaxara şəhərindəki “Estadio Akron” stadionunda keçirilən oyun Kolumbiya millisinin 1-0 hesablı qələbəsi ilə başa çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Patris Lumumba Konqonun Belçika müstəmləkəçiliyindən azad olunması hərəkatına rəhbərlik edib və 1960-cı ilin iyununda ölkə müstəqillik qazananda ilk baş nazir olub.
1961-ci ilin yanvarında ABŞ və Belçikanın dəstəklədiyi yerli hərbi qiyamçılar Patris Lumumbanı devrərək amansızlıqla qətlə yetiriblər.
Bundan sonra Patris Lumumba Azərbaycanın da daxil olduğu ölkədə - Sovet İttifaqında imperializm əleyhinə mübarizənin simvoluna çevrilib.
Bakıda o vaxtkı Azərbaycan Dövlət Universitetinin əsas korpusunun yerləşdiyi küçəyə Patris Lumumbanın adı verilib. Hazırda Zahid Xəlilov küçəsi adlanır.
Patris Lumumba 1961-ci ildə qətlə yetiriləndən sonra həm Konqodan, həm də digər Afrika ölkələrindən yüzlərlə tələbə Azərbaycanın Neft-Kimya İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) və digər ali məktəblərinə təhsil almağa göndərilib.
1960-cı illərdə Azərbaycanın dövri mətbuatında və televiziyasında Lumumbanın mübarizəsi geniş işıqlandırılıb, Bakıdakı zavod və fabriklərdə onun xatirəsinə həsr olunmuş həmrəylik mitinqləri keçirilib.

На групповом этапе 23-го чемпионата мира по футболу во время встречи сборной Демократической Республики Конго и сборной Колумбии конголезский фанат Мишель Кука Мболадинга, имитируя статую первого премьер-министра страны Патриса Лумумбы, стоял неподвижно на стадионе на протяжении всех 90 минут матча.
Он поднял правую руку вверх, повторяя позу статуи Патриса Лумумбы в Киншасе.
На Мишеле Кука Мболадинга был яркий костюм цветов конголезского флага (синий, желтый, красный), а на глазах — очки в стиле 1960-х годов.
Матч, прошедший 23 июня на стадионе «Estadio Akron» в городе Гвадалахара (Мексика), завершился победой сборной Колумбии со счетом 1:0.
Medianews.az сообщает, что Патрис Лумумба руководил движением за освобождение Конго от бельгийской колониальной власти и стал первым премьер-министром страны после обретения независимости в июне 1960 года.
В январе 1961 года местные военные мятежники, поддерживаемые США и Бельгией, свергли Патриса Лумумбу и жестоко убили его.
После этого Патрис Лумумба стал символом борьбы против империализма в странах, включая Советский Союз, частью которого тогда была и Азербайджан.
В Баку улице, на которой располагался главный корпус Азербайджанского государственного университета того времени, было присвоено имя Патриса Лумумбы. Сейчас она называется улицей Захида Халилова.
После убийства Лумумбы в 1961 году сотни студентов из Конго и других африканских стран направлялись для обучения в Азербайджанский нефтехимический институт (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) и другие высшие учебные заведения.
В 1960-х годах в периодической печати и на телевидении Азербайджана широко освещалась борьба Лумумбы, на заводах и фабриках Баку проходили митинги солидарности, посвященные его памяти.