Dünya ulduzları 10 il əvvəl və indi -
Sosial şəbəkələrdə, xüsusilə "Instagram" və TikTok-da artıq uzun müddətdir “2016 və 2026” nostalji trendi populyarlıq qazanır. Ulduzlar, bloqerlər və adi istifadəçilər on il əvvəlki fotolarını və videolarını paylaşır, 2016-cı ildə necə göründüklərini xatırlayırlar.
Həmçinin bir çoxları o dövrün dəbini yada salır: məxmər çokerlər, çelsi çəkmələr, mat tonlu makiyaj və bədənə kip oturan cins şalvarlar trenddə idi. Bu nostalji sosial şəbəkələri o qədər bürüyüb ki, biz də o dövrə qayıtmaq qərarına gəldik. Buna görə də nüfuzlu qadınların o zaman necə göründüyünü xatırlamağı təklif edirik.
Lent.az məşhurların on il ərzində necə dəyişdiyini təqdim edir.
Rihanna
Рианна, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə müğənni Anti albomunu təqdim etdi, həmçinin digər ifaçılarla birlikdə bir neçə birgə trek yazıb. Rihanna 2016 MTV Video Music Awards mərasimində Michael Jackson Video Vanguard Award mükafatına layiq görülüb. Elə həmin ildə o, Nyu-York Moda Həftəsində Puma ilə birlikdə ilk geyim kolleksiyasını təqdim edib. Bu kolleksiya kommersiya baxımından böyük uğur qazanıb və şirkətə 1 milyard dollardan çox gəlir gətirib.
Selena Qomes
Селена Гомес, 2016 год / © Associated Press
Qomez 2016-cı ilin mayında Revival dünya turuna başladı və “Əsas yaxşılıq prinsipləri” filmində rol alıb. O, müxtəlif mərasimlərdə musiqisi ilə bağlı çoxsaylı mükafatlar qazanıb. Onun ən səs-küylü əməkdaşlıqlarından biri Louis Vuitton kimi lüks brend və Coca-Cola ilə reklam kampaniyaları olub. Xüsusilə Coca-Cola kampaniyasından olan bir fotosu həmin dövrdə "Instagram"da “viral” olub və 4,2 milyon bəyənmə, təxminən 97,5 min şərh toplayıb.
Kim Kardaşyan
Ким Кардашьян, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə Kardaşyan 51 milyon dollar qazancı ilə ən yüksək gəlir əldə edən məşhurlar siyahısında 42-ci yerdə idi. Həmin il qazancının 40 faizi Kim Kardaşyan: Hollywood adlı mobil oyunundan gəlib. Oktyabr 2016-cı il oktyabrın 2-də Paris Moda Həftəsinə səfəri zamanı, qaldığı otel otağında silahlı soyğunçuluğa məruz qalıb. Polis kimi geyinmiş beş nəfər onu bağlayıb ağzını bağlayıb və 10 milyon dollar dəyərində zinət əşyalarını oğurlayıb.
Nikol Kidman
Николь Кидман, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə ekrana çıxan “Şir” filmində Nikоль ana rolunu canlandırdı və bu rol ona 89-cu “Oskar” mərasimində “Ən yaxşı ikinci plan qadın rolu” nominasiyasında namizədlik qazandırıb. Həmçinin 2016-cı ildə o, “BMT Qadınlar” təşkilatına 50 000 dollar ianə edib.
Teylor Svift
Тейлор Свифт, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə keçirilən 58-ci illik “Qremmi” mükafatlandırma mərasimində “1989” albomu Svifti “İlin albomu” mükafatını iki dəfə qazanan ilk qadın edib. Elə həmin il BMI Pop Awards-ın 64-cü mərasimində isə Teylor Svift adına xüsusi bir mükafat təsis olunub və o, bu mükafata layiq görülən ilk qadın bəstəkar olub. 2016-cı ildə həmçinin onun Kanye Uest ilə mübahisəsi də gündəmə gəlib.
Kayli Cenner
Кайли Дженнер, 2016 год / © Associated Press
Ailəsinin realiti şousu sayəsində Kayli bütün dünyanın gözü önündə böyüyürdü. Amma məhz 2016-cı ildə onun işləri xüsusi şəkildə yüksəlişə keçdi. Həmin il onun kosmetika şirkətinin adı Kylie Cosmetics olaraq dəyişdirildi və istehsal olunan kosmetik dəstlərin sayı əvvəlki 15 000-dən 500 000-ə yüksəldi. Brend qısa zamanda dünyada çox tanındı.
Cennifer Lourens
Дженнифер Лоуренс, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə Forbes onu illik 46 milyon dollar gəlirlə dünyanın ən yüksək ödəniş alan aktrisası kimi birinci yerə çıxarıb. The Hollywood Reporter isə Lourensi əyləncə sənayesində 100 ən nüfuzlu insan siyahısına daxil edib. Aktrisa bir sıra filmlərdə rol alıb və ürək-damar xəstəlikləri üçün reanimasiya şöbəsinin yaradılması məqsədilə Uşaq Xəstəxanasına 2 milyon dollar ianə edib.
Enn Heteuey
Энн Хэтэуэй, 2016 год / © Associated Press
Həmin il aktrisa ilk dəfə ana oldu, amma işləməyə davam edib və “Alisa güzgünün arxasında” filmində rol alıb. 2016-cı ildə Heteuey gender bərabərliyi mövzusunda çıxışlarına görə BMT-nin xoşməramlı səfiri təyin edilib.
Bella Hadid
Белла Хадид, 2016 год / © Associated Press
2016-cı ildə sahə mütəxəssisləri onu Models.com saytında “İlin modeli” seciblər. O, Givenchy, Chanel və Miu Miu nümayişlərində iştirak edib, Marc Jacobs kampaniyasında çəkilib və Dior Makeup brendinin səfiri olub. Bella müxtəlif jurnalların üz qabıqlarında dəfələrlə yer alıb və Victoria’s Secret nümayişində ilk dəfə çıxış edib.
Heyli Biber
Хейли Бибер, 2016 год / © Associated Press
O zaman Heyli hələ evli deyildi və Bolduin soyadını daşıyırdı. Amma karyerası yüksəliş dövründə idi - o, Ralph Lauren reklam kampaniyasında çəkilib və Nyu-Yorkun məşhur IMG Models model agentliyi ilə müqavilə imzalayıb.

Звёзды мира 10 лет назад и сейчас -
В социальных сетях, особенно в "Instagram" и TikTok, уже давно набирает популярность ностальгический тренд "2016 и 2026". Звезды, блогеры и обычные пользователи делятся фотографиями и видеозаписями десятилетней давности, вспоминают, как они выглядели в 2016 году.
Многие также вспоминают моду тех лет: бархатные чокеры, челси ботинки, матовый макияж и обтягивающие джинсы были в тренде. Эта ностальгия так захватила социальные сети, что мы тоже решили вернуться в то время. Поэтому предлагаем вспомнить, как тогда выглядели влиятельные женщины.
Lent.az представляет, как изменились знаменитости за десять лет.
Рианна
Рианна, 2016 год / © Associated Press
В 2016 году певица представила альбом Anti, а также записала несколько совместных треков с другими исполнителями. Рианна была удостоена награды Michael Jackson Video Vanguard Award на церемонии MTV Video Music Awards 2016. В том же году она представила свою первую коллекцию одежды совместно с Puma на Неделе моды в Нью-Йорке. Коллекция имела большой коммерческий успех и принесла компании более 1 миллиарда долларов дохода.
Селена Гомес
Селена Гомес, 2016 год / © Associated Press
В мае 2016 года Гомес начала мировой тур Revival и сыграла в фильме "Основные принципы добра". Она получила множество музыкальных наград на разных церемониях. Одним из самых заметных сотрудничеств стали рекламные кампании с люксовым брендом Louis Vuitton и Coca-Cola. Особенно одно фото с кампании Coca-Cola в то время стало "вирусным" в Instagram и собрало 4,2 миллиона лайков и около 97,5 тысяч комментариев.
Ким Кардашьян
Ким Кардашьян, 2016 год / © Associated Press
В 2016 году Кардашьян заняла 42-е место в списке знаменитостей с самым высоким доходом, заработав 51 миллион долларов. В том году 40% её доходов пришлись на мобильную игру Kim Kardashian: Hollywood. 2 октября 2016 года во время поездки на Парижскую Неделю моды, в её гостиничном номере произошёл вооружённый грабёж. Пять человек, переодетых полицейскими, связали её, заклеили рот и украли ювелирных изделий на сумму 10 миллионов долларов.
Николь Кидман
Николь Кидман, 2016 год / © Associated Press
В 2016 году Николь исполнила роль матери в фильме "Лев", за которую была номинирована на 89-й церемонии "Оскар" в категории "Лучшая женская роль второго плана". Кроме того, в 2016 году она пожертвовала 50 000 долларов организации "ООН Женщины".
Тейлор Свифт
Тейлор Свифт, 2016 год / © Associated Press
На 58-й ежегодной церемонии "Грэмми" в 2016 году альбом "1989" сделал Свифт первой женщиной, которая дважды получила награду "Альбом года". В том же году на 64-й церемонии BMI Pop Awards была учреждена специальная премия имени Тейлор Свифт, и она стала первой женщиной-композитором, удостоенной этой награды. Также в 2016 году было широко освещено её противостояние с Канье Уэстом.
Кайли Дженнер
Кайли Дженнер, 2016 год / © Associated Press
Благодаря реалити-шоу семьи, Кайли выросла на глазах у всего мира. Но именно в 2016 году её дела особенно пошли в гору. В том году её косметическая компания была переименована в Kylie Cosmetics, а количество выпускаемых косметических наборов выросло с 15 000 до 500 000. Бренд быстро стал очень узнаваем во всём мире.
Дженнифер Лоуренс
Дженнифер Лоуренс, 2016 год / © Associated Press
В 2016 году Forbes назвал её самой высокооплачиваемой актрисой мира с годовым доходом в 46 миллионов долларов. The Hollywood Reporter включил Лоуренс в список 100 самых влиятельных людей в индустрии развлечений. Актриса сыграла в ряде фильмов и пожертвовала 2 миллиона долларов Детской больнице на создание реанимационного отделения для сердечно-сосудистых заболеваний.
Энн Хэтэуэй
Энн Хэтэуэй, 2016 год / © Associated Press
В том году актриса впервые стала матерью, продолжая активно работать и снялась в фильме "Алиса за зеркалом". В 2016 году Хэтэуэй была назначена послом доброй воли ООН по вопросам гендерного равенства за свои выступления по этой теме.
Белла Хадид
Белла Хадид, 2016 год / © Associated Press
В 2016 году специалисты в области модельного бизнеса выбрали её "Моделью года" на сайте Models.com. Она участвовала в показах Givenchy, Chanel и Miu Miu, снялась в кампании Marc Jacobs и стала амбассадором бренда Dior Makeup. Белла неоднократно появлялась на обложках различных журналов и впервые вышла на подиум шоу Victoria’s Secret.
Хейли Бибер
Хейли Бибер, 2016 год / © Associated Press
Тогда Хейли ещё не была замужем и носила фамилию Болдуин. Но её карьера была на подъёме — она снялась в рекламной кампании Ralph Lauren и подписала контракт с известным нью-йоркским модельным агентством IMG Models.