İran müzakirə və anlaşmaya
İran məntiq və prinsiplərə əsasən ABŞ tərəfi ilə müzakirə aparmağa və razılaşma əldə etməyə hazırdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu İranın Məhkəmə Sisteminin sədri Qulamhüseyn Mohseni Ejei Məhkəmə Sisteminin Ali Şurasının üzvləri ilə görüşdə deyib.
Onun sözlərinə görə, İran heyəti parlament sədri Məhəmməd Baqir Qalibafın başçılığı ilə müzakirələrdə İranın haqlı hüququnu və əldə etdiyi nailiyyətləri qoruyub. Lakin ABŞ tərəfinin fərqli tələbləri nəticəsində müzakirələr uğurla nəticələnməyib.
Mohseni Ejei bildirib ki, hazırda İranda bütün qüvvələr, diplomatlar və vətəndaşlar bütün sahələrdə əldə olunan nailiyyətlərinin qorunmasında yekdildir.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasında nüvə proqramı ilə əlaqədar konkret nəticələr əldə olunmadığına görə, 28 fevralda ABŞ və İsrailin İrana qarşı hərbi hava hücumlara başlayıb və İran da həmin gündən İsraili və ABŞ-nin regiondakı obyektlərini raket və PUA ilə atəşə tutub. Pakistanın vasitəçiliyi ilə tərəflər arasında 7 apreldə 2 həftəlik atəşkəs razılaşması əldə olunub. 11 apreldə ABŞ və İran arasında İslamabadda keçirilən danışıqlarda razılaşma əldə olunmayıb.//Trend

Иран готов вести переговоры с американской стороной и достичь соглашения на основе логики и принципов.
Как сообщает Medianews.az, об этом заявил глава судебной системы Ирана Гуламхусейн Мохсени Эджеи на встрече с членами Верховного совета судебной системы.
По его словам, иранская делегация под руководством спикера парламента Мохаммеда Багера Галибафа в ходе переговоров отстаивала справедливые права Ирана и достигнутые им достижения. Однако из-за различных требований американской стороны переговоры не увенчались успехом.
Мохсени Эджеи отметил, что в настоящее время в Иране все силы, дипломаты и граждане единодушны в защите достижений, достигнутых во всех сферах.
Следует отметить, что поскольку по ядерной программе между США и Ираном не были достигнуты конкретные результаты, 28 февраля США и Израиль начали военные воздушные удары против Ирана, а Иран с того дня обстреливал Израиль и объекты США в регионе ракетами и беспилотниками. При посредничестве Пакистана 7 апреля стороны достигли соглашения о двухнедельном прекращении огня. 11 апреля на переговорах между США и Ираном, прошедших в Исламабаде, соглашение не было достигнуто.//Trend