Maşında iki saat yatdı, görmə qabiliyyətini 90 faizi itirdi -
Türkiyənin Sakarya bölgəsində avtomobildə yatıb qalan  45 yaşlı Yasin Kurt görmə qabiliyyətinin 90 faizini itirib.
Medianews.az -ın məlumatına görə, avtomobilini təmizlədikdən sonra içində yuxuya gedən Yasin kimyəvi buxar və dəm qazından zəhərlənib.
Əvvəllər marketinq müdiri işləyən Yasin Kurt 2024-cü ilin noyabr ayında avtomobilinin oturacaqlarını kimyəvi maddələrlə təmizləyib. Yağış yağmağa başladığı üçün maşından düşməyən Kurt, oturacaqların tez quruması üçün mühərriki işə salaraq qızdırıcını qoşub. Bu zaman qapalı məkanda yaranan kimyəvi buxar və köhnə model avtomobilin salonuna sızan dəm qazı onun ağır zəhərlənməsinə səbəb olub. Maşında təxminən iki saat yatan Kurt ertəsi gün şiddətli ağrılarla xəstəxanaya çatdırılıb.
Həkimlərin "99 faiz ayılmayacaq" dediyi zərərçəkmiş iki günlük reanimasiya mərhələsindən sonra sağ qalsa da, görmə qabiliyyətini demək olar ki, tamamilə itirib. Müayinələr zamanı yüksək temperaturun təsirindən buxarlanan kimyəvi maddələrin onun qanında toksik zəhər yaratdığı müəyyən edilib.
Uzunmüddətli müalicələrdən sonra Kurtun hərəkət qabiliyyəti qismən bərpa olunub, lakin görmə faizi sol gözündə 5 faiz, sağ gözündə isə cəmi 2 faiz təşkil edib. Hazırda 90 faiz görmə əlilliyi olan 45 yaşlı Yasin Kurt evdə oturmaq istəmədiyini, reabilitasiya prosesini tezləşdirmək üçün yenidən işləmək və cəmiyyətə fayda vermək istədiyini bildirib.

45-летний Ясин Курт из региона Сакарья в Турции, который остался спать в машине, потерял 90 процентов зрения.
Medianews.az - согласно информации, после того как Ясин почистил машину, он заснул внутри и отравился химическими парами и угарным газом.
Ранее работавший директором по маркетингу Ясин Курт в ноябре 2024 года почистил сиденья своего автомобиля химическими веществами. Так как начался дождь, Курт не вышел из машины, а чтобы сиденья быстрее высохли, завел двигатель и включил подогрев. В это время химические пары, образовавшиеся в закрытом пространстве, и угарный газ, проникший в салон старой модели автомобиля, вызвали у него тяжелое отравление. Примерно два часа проспавший в машине Курт на следующий день был доставлен в больницу с сильными болями.
Хотя врачи заявляли, что «99 процентов он не придет в сознание», пострадавший после двух дней реанимации выжил, однако почти полностью потерял зрение. Во время обследований было установлено, что химические вещества, испарившиеся под воздействием высокой температуры, создали токсическое отравление в его крови.
После длительного лечения у Курта частично восстановилась подвижность, но процент зрения составил всего 5 процентов на левом глазу и 2 процента на правом. В настоящее время 45-летний Ясин Курт, имеющий 90-процентную потерю зрения, заявил, что не хочет сидеть дома и хочет снова работать и приносить пользу обществу, чтобы ускорить процесс реабилитации.