Moskvada restoranlar kütləvi şəkildə bağlanır:
Moskva pandemiya dövründən bəri restoran və barların kütləvi şəkildə fəaliyyətini dayandırdığı ən genişmiqyaslı mərhələyə qədəm qoyub.
Milli.Az xəbər verir ki, yanvar ayı hələ tam başa çatmasa da, paytaxtda "Dorogaya ya perezvonyu", "Smoke BBQ", "The Toy", "Mimi", "Beerside" və "Valenok" da daxil olmaqla 45-dən çox məşhur iaşə obyekti fəaliyyətini dayandırıb.
Ekspertlər hesab edirlər ki, ilin sonuna qədər Moskvada ən azı 465 ictimai iaşə müəssisəsinin bağlanması mümkündür. Bu tendensiya yalnız kiçik kafe və restoranlarla məhdudlaşmır, iri şəbəkələr də bazardakı mövqelərini qorumaqda çətinlik çəkərək bir neçə obyektini bağlayıblar.
Mütəxəssislər əsas səbəb kimi tələbatın kəskin azalmasını göstərirlər. Belə ki, restoranlara getmək artıq bir çox vətəndaş üçün əlçatmaz lüksə çevrilib. Əlavə olaraq, 2026-cı ildə sahəyə təzyiqi artıran faktorlar arasında ƏDV-nin yüksəlməsi də göstərilir.
Bazarda müşahidə olunan bu mənfi tendensiya Moskvadakı ictimai iaşə sektorunun ciddi sınaqla üzləşdiyini göstərir.

В Москве массово закрываются рестораны:
Москва вступила в самый масштабный этап с момента начала пандемии, когда рестораны и бары массово приостанавливают свою деятельность.
Как сообщает Milli.Az, несмотря на то, что январь ещё не закончился, в столице прекратили работу более 45 известных заведений общественного питания, включая "Dorogaya ya perezvonyu", "Smoke BBQ", "The Toy", "Mimi", "Beerside" и "Valenok".
Эксперты считают, что к концу года в Москве могут закрыться как минимум 465 предприятий общественного питания. Эта тенденция касается не только малых кафе и ресторанов, крупные сети также испытывают трудности с сохранением позиций на рынке и закрыли несколько объектов.
Специалисты указывают основной причиной резкое сокращение спроса. Посещение ресторанов для многих граждан стало недоступной роскошью. Кроме того, среди факторов, усиливающих давление на отрасль в 2026 году, называют рост НДС.
Наблюдаемая на рынке негативная тенденция свидетельствует о том, что сектор общественного питания в Москве столкнулся с серьёзным испытанием.