Moskvada restoranlar kütləvi şəkildə bağlanır:
Moskva pandemiya dövründən bəri restoran və barların kütləvi şəkildə fəaliyyətini dayandırdığı ən genişmiqyaslı mərhələyə qədəm qoyub.
Milli.Az xəbər verir ki, yanvar ayı hələ tam başa çatmasa da, paytaxtda "Dorogaya ya perezvonyu", "Smoke BBQ", "The Toy", "Mimi", "Beerside" və "Valenok" da daxil olmaqla 45-dən çox məşhur iaşə obyekti fəaliyyətini dayandırıb.
Ekspertlər hesab edirlər ki, ilin sonuna qədər Moskvada ən azı 465 ictimai iaşə müəssisəsinin bağlanması mümkündür. Bu tendensiya yalnız kiçik kafe və restoranlarla məhdudlaşmır, iri şəbəkələr də bazardakı mövqelərini qorumaqda çətinlik çəkərək bir neçə obyektini bağlayıblar.
Mütəxəssislər əsas səbəb kimi tələbatın kəskin azalmasını göstərirlər. Belə ki, restoranlara getmək artıq bir çox vətəndaş üçün əlçatmaz lüksə çevrilib. Əlavə olaraq, 2026-cı ildə sahəyə təzyiqi artıran faktorlar arasında ƏDV-nin yüksəlməsi də göstərilir.
Bazarda müşahidə olunan bu mənfi tendensiya Moskvadakı ictimai iaşə sektorunun ciddi sınaqla üzləşdiyini göstərir.

Restaurants in Moscow are closing en masse:
Moscow has entered the largest phase since the pandemic period, in which restaurants and bars have ceased operations en masse.
According to Milli.Az, even though January is not yet over, more than 45 popular catering establishments in the capital, including "Dorogaya ya perezvonyu", "Smoke BBQ", "The Toy", "Mimi", "Beerside", and "Valenok", have stopped operating.
Experts believe that by the end of the year, it is possible that at least 465 public catering establishments will close in Moscow. This trend is not limited to small cafes and restaurants; large chains are also struggling to maintain their market positions and have closed several outlets.
Specialists point to a sharp decline in demand as the main reason. Going to restaurants has become an unaffordable luxury for many citizens. Additionally, among the factors increasing pressure on the sector in 2026 is the rise in VAT.
This negative trend observed in the market indicates that the public catering sector in Moscow is facing a serious challenge.