Nazirdən məmurların hasarladığı torpaqlarla bağlı
Azərbaycanda kənd təsərrüfatına yararlı torpaqların səmərəli istifadəsi uzun illərdir müzakirə olunan məsələlərdən biridir. Xüsusilə bölgələrdə bəzi torpaq sahələrinin müxtəlif vaxtlarda hasarlanaraq istifadəsiz saxlanıldığı, nəticədə isə həmin ərazilərin bir hissəsində şoranlaşma prosesinin sürətləndiyi barədə iddialar səsləndirilir. Mütəxəssislər belə torpaqların yenidən kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə cəlb edilməsinin ərzaq təhlükəsizliyi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Modern.az-a açıqlama verən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, hazırda əsas diqqət əkin sahələrinin bəyanı və uçotunun aparılmasına yönəlib.
"Hal-hazırda biz daha çox əkilən ərazilərin bəyanı və uçotu ilə məşğuluq. Məqsədimiz daha çox sahə əkmək deyil, daha az sahədən daha çox məhsul əldə etməkdir", - nazir deyib.
Onun sözlərinə görə, torpaq sahələri ilə bağlı məlumat bazalarının təkmilləşdirilməsi mövcud problemlərin həllinə də töhfə verəcək.
"Getdikcə Əmlak Məsələləri üzrə məlumatlar dəqiqləşdikcə, kadastr xəritələri düzəldikcə, mən düşünürəm ki, bu cür problemlər də yavaş-yavaş həllini tapacaq", - Məcnun Məmmədov qeyd edib.
Nazir əlavə edib ki, torpaqların münbitliyinin qorunması istiqamətində də işlər davam etdirilir.
"Eyni zamanda Su Agentliyi tərəfindən bölgələrdə meliorativ tədbirlər həyata keçirilir. Meliorasiya tədbirlərinin nəticəsində bəzi bölgələrdə şoranlaşmanın sürəti aşağı düşəcək", - deyə o vurğulayıb.
Məcnun Məmmədovun sözlərinə görə, torpaq ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə və meliorativ tədbirlərin genişləndirilməsi kənd təsərrüfatı istehsalının artırılmasına xidmət edəcək.

В Азербайджане эффективное использование пригодных для сельского хозяйства земель является одной из обсуждаемых вопросов на протяжении многих лет. Особенно в регионах звучат утверждения о том, что некоторые земельные участки в разное время огораживались и оставлялись без использования, в результате чего на части этих территорий процесс засоления ускорился. Специалисты отмечают, что возвращение таких земель в сельскохозяйственный оборот имеет важное значение с точки зрения продовольственной безопасности.
Как сообщает Medianews.az, по этому вопросу министр сельского хозяйства Маджнун Мамедов в интервью Modern.az заявил, что в настоящее время основное внимание уделяется заявлению и учету посевных площадей.
"В настоящее время мы больше занимаемся заявлением и учетом обрабатываемых земель. Наша цель — не посеять больше площади, а получить больше продукции с меньшей площади", — сказал министр.
По его словам, совершенствование баз данных по земельным участкам также будет способствовать решению существующих проблем.
"По мере уточнения данных по имущественным вопросам, составления кадастровых карт, я думаю, что такие проблемы постепенно будут решаться", — отметил Маджнун Мамедов.
Министр добавил, что работы по сохранению плодородия земель также продолжаются.
"Одновременно Агентство по водным ресурсам проводит мелиоративные мероприятия в регионах. В результате мелиорации скорость засоления в некоторых регионах снизится", — подчеркнул он.
По словам Маджнуна Мамедова, более эффективное использование земельных ресурсов и расширение мелиоративных мероприятий будут способствовать увеличению производства сельскохозяйственной продукции.