Yeraltı keçidlər özəlləşdiriləcək? -
Nəqliyyat eksperti Rauf Ağamirzəyev təklif edir ki, mövcud yeraltı keçidlərin bir hissəsinin təyinatına yenidən baxılması və onların kommersiya məqsədləri üçün istifadəyə verilməsi də müzakirə oluna bilər. Bu cür yanaşmalar artıq Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə və Avropanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq edilir.
Medianews.az mövzu ilə bağlı deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, belə bir praktika bir sıra ölkələrdə tətbiq olunur:
"Keçidlər, körpülər və bəzi infrastruktur obyektləri özəl sektorun idarəetməsinə verilir. Özəl sektor da həmin istiqamətdə infrastrukturun yenilənməsini həyata keçirir və təbii olaraq, həmin ərazilərdə müəyyən ödənişli xidmətlər təklif edir. Mən hesab edirəm ki, Azərbaycanda, xüsusən də keçidlərin özəl sektorun istifadəsinə verilməsinə ciddi ehtiyac yoxdur. Çünki bir tərəfdən ölkənin maliyyə imkanları infrastrukturun yenilənməsinə və mütəmadi təmirinə vəsait ayrılmasına şərait yaradır. Digər tərəfdən, son illərdə bu istiqamətdə dövlət büdcəsi hesabına kifayət qədər böyük həcmdə vəsait xərclənib. Sadəcə, nəzarətin gücləndirilməsinə, mövcud problemlərin aradan qaldırılmasına və bu məsələlərlə bağlı məlumatların daha geniş şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasına ehtiyac var. Bu prosesdə medianın rolu çox böyükdür. Çünki media bu cür halları işıqlandırdıqda, problemlərin daha qısa müddətdə aradan qaldırılması mümkün olur. Ona görə də düşünürəm ki, dövlətin mövcud maliyyə imkanları bu tip problemlər yarandığı zaman onların aradan qaldırılması üçün kifayət edir".(redaktor.az)

Transportation expert Rauf Ağamirzəyev proposes that the purpose of some existing underground passages be reconsidered and that their use for commercial purposes be discussed. Such approaches have already been successfully implemented in the capital of Georgia, Tbilisi, and in many European countries.
Medianews.az reported that deputy Vuqar Bayramov stated that such practice is applied in several countries:
"Passages, bridges, and some infrastructure facilities are handed over to private sector management. The private sector then renews the infrastructure in that direction and naturally offers certain paid services in those areas. I believe that in Azerbaijan, especially for the use of passages by the private sector, there is no serious need. Because, on one hand, the country's financial capabilities provide for allocating funds for the renewal and regular maintenance of infrastructure. On the other hand, in recent years, quite large amounts have been spent from the state budget in this direction. It is simply necessary to strengthen oversight, eliminate existing problems, and provide broader information to the public about these issues. The role of the media in this process is very significant. Because when the media sheds light on such cases, it becomes possible to eliminate problems in a shorter period. Therefore, I think that the state's current financial capabilities are sufficient to resolve such problems when they arise." (redaktor.az)