Yeraltı keçidlər özəlləşdiriləcək? -
Nəqliyyat eksperti Rauf Ağamirzəyev təklif edir ki, mövcud yeraltı keçidlərin bir hissəsinin təyinatına yenidən baxılması və onların kommersiya məqsədləri üçün istifadəyə verilməsi də müzakirə oluna bilər. Bu cür yanaşmalar artıq Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə və Avropanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq edilir.
Medianews.az mövzu ilə bağlı deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, belə bir praktika bir sıra ölkələrdə tətbiq olunur:
"Keçidlər, körpülər və bəzi infrastruktur obyektləri özəl sektorun idarəetməsinə verilir. Özəl sektor da həmin istiqamətdə infrastrukturun yenilənməsini həyata keçirir və təbii olaraq, həmin ərazilərdə müəyyən ödənişli xidmətlər təklif edir. Mən hesab edirəm ki, Azərbaycanda, xüsusən də keçidlərin özəl sektorun istifadəsinə verilməsinə ciddi ehtiyac yoxdur. Çünki bir tərəfdən ölkənin maliyyə imkanları infrastrukturun yenilənməsinə və mütəmadi təmirinə vəsait ayrılmasına şərait yaradır. Digər tərəfdən, son illərdə bu istiqamətdə dövlət büdcəsi hesabına kifayət qədər böyük həcmdə vəsait xərclənib. Sadəcə, nəzarətin gücləndirilməsinə, mövcud problemlərin aradan qaldırılmasına və bu məsələlərlə bağlı məlumatların daha geniş şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasına ehtiyac var. Bu prosesdə medianın rolu çox böyükdür. Çünki media bu cür halları işıqlandırdıqda, problemlərin daha qısa müddətdə aradan qaldırılması mümkün olur. Ona görə də düşünürəm ki, dövlətin mövcud maliyyə imkanları bu tip problemlər yarandığı zaman onların aradan qaldırılması üçün kifayət edir".(redaktor.az)

Транспортный эксперт Рауф Агамирзанов предлагает пересмотреть назначение части существующих подземных переходов и рассмотреть возможность их использования в коммерческих целях. Такой подход уже успешно применяется в столице Грузии Тбилиси и во многих странах Европы.
По теме депутат Вугар Байрамов сообщил для Medianews.az, что такая практика применяется в ряде стран:
"Переходы, мосты и некоторые инфраструктурные объекты передаются в управление частному сектору. Частный сектор также осуществляет обновление инфраструктуры в этом направлении и, естественно, предлагает определённые платные услуги в этих зонах. Я считаю, что в Азербайджане, особенно передача переходов в пользование частному сектору, не является острой необходимостью. Потому что с одной стороны, финансовые возможности страны создают условия для выделения средств на обновление инфраструктуры и её регулярный ремонт. С другой стороны, в последние годы на это направление из государственного бюджета было выделено достаточно большое количество средств. Просто требуется усиление контроля, устранение существующих проблем и более широкое доведение информации по этим вопросам до общественности. В этом процессе роль СМИ очень велика. Потому что, когда СМИ освещают подобные случаи, проблемы можно решить в более короткие сроки. Поэтому я считаю, что существующих финансовых возможностей государства достаточно для ликвидации таких проблем, когда они возникают". (redaktor.az)