Ruslar şoka düşmüşdülər ki,
Azov dənizində vurulan “Natra” yük gəmisində sağ qalan vətəndaşlarımızdan biri Lənkəranın Boladi kəndindən olan Elməddin Axundzadədir.
Medianews.az xəbər verir ki, həmin gəmidə elektrikçi işləyən Elməddin yaşanan dəhşətli anları danışıb.
“Gəmidə 12 nəfər heyət idik. Saat 12:05-də vızıltı səsinə ayıldım. Çöldən qışqırdılar ki, gəmi dronla vurulub, hamı aşağı toplaşmalıdır. İkinci zərbə endirildi. Üçüncü zərbədən sonra əlaqəyə keçmək istədik, lakin daha bir zərbə də gəldi. Beşinci zərbə ilə vəziyyət daha da gərginləşdi. Psixoloji olaraq çox pis idik. Səhəri gözləyirdik ki, cəsədləri axtaraq. Cəsədlərdən birini tapdıq, gəmi isə darmadağın olmuşdu. Bir az axtardıqdan sonra gəminin kapitanını da tapdıq. Sonra rus katerləri gəlib bizi xilas etdilər. Cəsədləri bir katerə, sağ qalanları isə digər katerə yığdılar. Ruslar şoka düşmüşdülər ki, bu cəsədləri necə çıxarmışıq”, - deyə o bildirib.
Qeyd edək ki, iyunun 5-də Azov dənizində iki xarici yük gəmisinə dronlarla zərbələr endirilib. Nəticədə, dörd Azərbaycan vətəndaşı həlak olub, dörd nəfər yaralanıb. Hər iki gəmidə sağ qalan 19 nəfər azərbaycanlı heyət üzvü ölkəyə gətirilib, həlak olanların nəşləri isə ailələrinə təhvil verilib.

Один из наших граждан, выживших на атакованном в Азовском море грузовом судне «Натра», — Элмеддин Ахунзаде из села Болади Лянкяран.
Как сообщает Medianews.az, Элмеддин, работавший электриком на этом судне, рассказал о пережитых ужасных моментах.
«На судне было 12 человек экипажа. В 12:05 меня разбудил звук жужжания. Со стороны моря закричали, что судно было атаковано дроном, всем необходимо собраться вниз. Был нанесен второй удар. После третьего удара мы попытались связаться, но пришел еще один удар. С пятого удара ситуация стала еще более напряженной. Психологически мы были очень плохо. Мы ждали утра, чтобы искать тела. Одно тело мы нашли, а судно было полностью разрушено. Немного поискали и нашли капитана судна. Потом пришли русские катера и спасли нас. Тела погрузили на один катер, а выживших — на другой. Русские были в шоке, как мы смогли достать эти тела», — рассказал он.
Отметим, что 5 июня в Азовском море были нанесены удары беспилотниками по двум иностранным грузовым судам. В результате погибли четыре гражданина Азербайджана, четыре человека получили ранения. 19 выживших членов азербайджанского экипажа с обоих судов были доставлены в страну, а тела погибших переданы их семьям.