Sərmayə və sənaye: 2025-ci ilin göstəriciləri nə deyir?
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına 21 milyard 226,1 milyon manat məbləğində, 2024-cü illə müqayisədə 5,6 faiz az investisiya yatırılıb.
Medianews.az bildirir ki, neft-qaz sektorunda sərmayə azalması 10,3 faiz, qeyri-neft/qaz sektorunda 3,9 faiz göstərilir.
Başqa bir rəsmi açıqlamaya əsasən, sənaye məhsulu istehsalında 1 faiz azalma qeydə alınıb. Neft-qaz sektorunda məhsul istehsalının 2 faiz azaldığı, qeyri-neft/qaz sektorunda 5,5 faiz artdığı xəbər verilir.

По отчету Государственного комитета по статистике, в 2025 году в экономику Азербайджана было вложено инвестиций на сумму 21 миллиард 226,1 миллиона манат, что на 5,6 процента меньше по сравнению с 2024 годом.
Medianews.az сообщает, что снижение инвестиций в нефтегазовом секторе составило 10,3 процента, а в нефте-газовом/нефтегазовом секторе — 3,9 процента.
По другому официальному заявлению, зафиксировано снижение производства промышленной продукции на 1 процент. Сообщается, что в нефтегазовом секторе производство продукции сократилось на 2 процента, а в нефте-газовом/нефтегазовом секторе выросло на 5,5 процента.