Sərmayə və sənaye: 2025-ci ilin göstəriciləri nə deyir?
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına 21 milyard 226,1 milyon manat məbləğində, 2024-cü illə müqayisədə 5,6 faiz az investisiya yatırılıb.
Medianews.az bildirir ki, neft-qaz sektorunda sərmayə azalması 10,3 faiz, qeyri-neft/qaz sektorunda 3,9 faiz göstərilir.
Başqa bir rəsmi açıqlamaya əsasən, sənaye məhsulu istehsalında 1 faiz azalma qeydə alınıb. Neft-qaz sektorunda məhsul istehsalının 2 faiz azaldığı, qeyri-neft/qaz sektorunda 5,5 faiz artdığı xəbər verilir.

Investment and industry:
According to the report of the State Statistics Committee, in 2025, investments amounting to 21 billion 226.1 million manat were made in the Azerbaijani economy, which is 5.6 percent less compared to 2024.
Medianews.az reports that the decrease in investment in the oil and gas sector is 10.3 percent, and in the non-oil/gas sector it is 3.9 percent.
According to another official statement, a 1 percent decrease was recorded in industrial product production. It is reported that product production in the oil and gas sector decreased by 2 percent, while it increased by 5.5 percent in the non-oil/gas sector.