Ukraynanın yenilənmiş hökumətində hansı postlar var?
Ukraynanın yenilənmiş hökumətində baş nazirin dörd müavini var: baş nazirin birinci müavini-energetika naziri, baş nazirin Ukraynanın bərpası üzrə müavini-icmaların və ərazilərin inkişafı naziri, baş nazirin Avropa və Avroatlantik inteqrasiya üzrə müavini, baş nazirin humanitar siyasət üzrə müavini-mədəniyyət naziri.
Medianews.az bildirir ki, hökumətin strukturunda bu postlar da yer alır:
xarici işlər naziri
müdafiə naziri
ədliyyə naziri
daxili işlər naziri
maliyyə naziri
iqtisadiyyat, ətraf mühit və kənd təsərrüfatı naziri
rəqəmsal transformasiya naziri
sosial siyasət, ailə və birlik naziri
veteranlar naziri
təhsil və elm naziri
səhiyyə naziri
gənclər və idman naziri.
Baş nazir postunu Yuliya Sviridenko tutur.
Ukrayna Konstitusiyasına əsasən, hökuməti parlament (Ali Rada) formalaşdırır. Baş nazirin, xarici işlər və müdafiə nazirlərinin namizədliyini prezident, qalan hökumət üzvlərinin namizədliyini baş nazir verir.
2019-cu ildən Vladimir Zelenski prezidentdir. Ali Radada Vladimir Zelenskiyə bağlı Xalq Xidmətçisi Partiyası və müttəfiqləri çoxluqdadır.
İşğala məruz qalan Ukraynada heç bir seçki keçirmək mümkün olmur. 2023-cü il oktyabrın 29-da keçirilməli olan parlament seçkisi, 2024-cü il martın 31-də keçirilməli olan prezident seçkisi və 2025-ci il oktyabrın 26-da keçirilməli olan yerli seçkilər təxirə salınıb.

What positions are there in Ukraine's renewed government?
The updated government of Ukraine has four deputy prime ministers: the first deputy prime minister - Minister of Energy, the deputy prime minister for Ukraine's recovery - Minister for Communities and Territories Development, the deputy prime minister for European and Euro-Atlantic integration, and the deputy prime minister for humanitarian policy - Minister of Culture.
Medianews.az reports that the government structure also includes these positions:
Minister of Foreign Affairs
Minister of Defense
Minister of Justice
Minister of Internal Affairs
Minister of Finance
Minister of Economy, Environment, and Agriculture
Minister of Digital Transformation
Minister of Social Policy, Family, and Veterans
Minister of Veterans
Minister of Education and Science
Minister of Health
Minister of Youth and Sports.
Yuliya Sviridenko holds the post of Prime Minister.
According to the Constitution of Ukraine, the government is formed by the parliament (Verkhovna Rada). The nominations for Prime Minister, Ministers of Foreign Affairs and Defense are made by the president, and the nominations for other government members are made by the prime minister.
Since 2019, Volodymyr Zelensky has been president. In the Verkhovna Rada, the Servant of the People party, loyal to Volodymyr Zelensky, and its allies hold the majority.
No elections can be held in Ukraine under occupation. The parliamentary election scheduled for October 29, 2023, the presidential election scheduled for March 31, 2024, and the local elections scheduled for October 26, 2025, have been postponed.
Since 2014, Russia has been waging an occupying war in Ukraine; that year it annexed the Crimean Peninsula, and in 2022 it declared that it had annexed the Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, and Kherson regions.