300-dən çox dron, ballistik və qanadlı raketlər:
Rusiya ordusu Ukrayna ərazisinə ballistik və qanadlı raketlərlə yanaşı, 300-dən çox zərbə dronu buraxıb.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski Telegram kanalında açıqlama yayıb.
Zelenskinin sözlərinə görə, artıq bölgələrdən ilk məlumatlar daxil olub və zərbələr Kiyev və Kiyev vilayəti, Vinnitsa, Dnepropetrovsk, Odessa, Zaporojye, Poltava vilayəti və digər əraziləri əhatə edib. Hazırda bütün bölgələrdə təmir briqadaları, Ukraynanın Dövlət Fövqəladə Hallar Xidməti və digər müvafiq qurumlar gücləndirilmiş rejimdə çalışır.
Ukrayna prezidenti bildirib ki, hücum zamanı Rusiya ordusu böyük sayda ballistik və qanadlı raketlərdən istifadə edib, eyni zamanda 300-dən artıq kamikadze tipli pilotsuz uçuş aparatı tətbiq olunub. Onun sözlərinə görə, Ukraynanın hava hücumundan müdafiə qüvvələri çoxlu sayda hədəfi məhv etməyə nail olub.
Zelenski hücumdan bir gün əvvəl Ukraynanın uzun müddətdir gözlədiyi hava hücumundan müdafiə raketlərini nəhayət aldığını vurğulayıb. Prezidentin fikrincə, bu yardım hücumun nəticələrinin daha ağır olmasının qarşısını əhəmiyyətli dərəcədə alıb.
“Dəstəyin hər bir partiyası həyati əhəmiyyət daşıyır. ‘Patriot’, ‘Nasams’ və digər HHM sistemləri üçün raketlər son dərəcə vacibdir. Diplomatiyamızın birbaşa vəzifəsi Ukraynanın kifayət qədər hava hücumundan müdafiə vasitələrinə malik olmasını təmin etməkdir. Tərəfdaşlar bu məsələdə bizi yarı yolda qoymamalıdır. HHM üçün raketlər insanların həyatının real müdafiəsidir”, – deyə Zelenski vurğulayıb.
Ukrayna rəsmiləri hücumun nəticələri ilə bağlı dəqiq məlumatların dəqiqləşdirildiyini, mülki infrastruktura dəyən ziyanın qiymətləndirildiyini bildirirlər. Analitiklər isə bu miqyaslı hücumu Rusiya-Ukrayna müharibəsində son dövrlərin ən geniş hava əməliyyatlarından biri kimi dəyərləndirirlər.

Более 300 дронов, баллистических и крылатых ракет:
Российская армия нанесла по территории Украины удары баллистическими и крылатыми ракетами, а также выпустила более 300 ударных дронов.
Об этом, как сообщает Musavat.com, заявил президент Украины Владимир Зеленский на своем Telegram-канале.
По словам Зеленского, уже поступила первая информация из регионов, и удары охватили Киев и Киевскую область, Винницу, Днепропетровск, Одессу, Запорожье, Полтавскую область и другие территории. В настоящее время во всех регионах работают ремонтные бригады, Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Украины и другие соответствующие учреждения в усиленном режиме.
Президент Украины сообщил, что во время атаки российская армия использовала большое количество баллистических и крылатых ракет, а также было применено более 300 камикадзе-дронов. По его словам, силы ПВО Украины успешно уничтожили множество целей.
Зеленский отметил, что за день до нападения Украина наконец получила давно ожидаемые зенитно-ракетные комплексы противовоздушной обороны. По мнению президента, эта помощь значительно предотвратила более тяжелые последствия атаки.
“Каждая партия поддержки имеет жизненно важное значение. 'Patriot', 'Nasams' и ракеты для других систем ПВО крайне важны. Прямой задачей нашей дипломатии является обеспечение достаточного количества средств противовоздушной обороны для Украины. Партнеры не должны оставлять нас в этой важной теме на полпути. Ракеты для ПВО — это реальная защита жизни людей,” — подчеркнул Зеленский.
Украинские официальные лица сообщают, что сейчас уточняются точные данные о последствиях атаки и оценивается ущерб, нанесенный гражданской инфраструктуре. Аналитики же рассматривают эту масштабную атаку как одну из самых крупных воздушных операций за последнее время в российско-украинской войне.