Ayda oteldə yerləşmə ilə ilk planetlərarası səyahət üçün namizədlərin seçim prosesi başlayıb.
2032-ci ilə qədər ilk otel Ayın səthində peyda olacaq. Artıq otaq sifariş etməklə tarixin bir hissəsinə çevrilə bilərsiniz, amma kosmik istirahətin qiyməti heyrətamizdir.
Bu barədə özünü dünyada ilk Ay daşınmaz əmlakının inkişaf etdiricisi və operatoru kimi təqdim edən özəl kosmik layihə olan GRU Space məlumat verib.
Şirkətin elanında bildirilir ki, maraqlananlar dünyanın Aydakı ilk otelində yer sifariş edən ilk şəxslərdən biri olmaq üçün müraciət edə bilərlər. Bu, bəşəriyyət tarixində yeni planetlərarası fəslə qoşulmaq üçün bir şansdır.
Bu, sadəcə tipik kosmik turizm deyil. İndiyə qədər Aya cəmi 12 nəfər ayaq basıb və bu ilkin mərhələdə iştirak etmək Yer kürəsindən kənarda həyatın təməlinin bir hissəsi olmaq deməkdir.
Seçildiyi təqdirdə, səyahətçilərdən depozit müqaviləsi imzalamaları və seçilmiş seçimdən asılı olaraq 250.000 dollar və ya 1 milyon dollar ilkin ödəniş etmələri xahiş olunacaq. İlk 30 gündən sonra depozit istənilən vaxt tam şəkildə geri qaytarılır. Bu məbləğ otel qonaqları qarşılamağa hazır olduqdan sonra son sifariş qiymətinə tətbiq olunacaq.
Yekun qiymət hələ müəyyən edilməyib, lakin 10 milyon dolları keçəcəyi gözlənilir. Səyahət etmək hüququnuzu təsdiqləmək və rezervasiyanızı təmin etmək üçün əlavə şəxsi, tibbi və maliyyə məlumatları və sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər.
Şirkət sizə hər addımda kömək edəcəyinə söz verir.
Təkcə müraciət haqqı 1000 dollardır və geri qaytarılmır.
Yeri gəlmişkən, NASA-nın administratoru Cared Ayzekman ABŞ-ın prezident Donald Trampın ikinci müddətində Aya qayıtmaq üçün iddialı planını təsdiqləyib. Agentliyin prioriteti kosmik məlumat mərkəzləri yaratmaq və gələcək nüvə sintezi üçün strateji yanacaq olan helium-3-ü çıxarmaq üçün peykin hazırlanmasıdır.
Layihə Artemis II və Artemis III missiyalarının sürətlə işə salınmasını, 2030-cu ilə qədər Ay bazasında nüvə reaktorlarının inşasını və müntəzəm və əlverişli uçuşlar üçün SpaceX və Blue Origin şirkətlərindən ağır raketlərin yerləşdirilməsini nəzərdə tutur. (lent.az)

The first hotel in Ayda will open at this time.
The selection process for candidates for the first interplanetary trip with accommodation at a hotel on the Moon has begun.
By 2032, the first hotel will appear on the surface of the Moon. You can already become a part of history by booking a room, but the price of space tourism is astonishing.
This was reported by GRU Space, a private space project that presents itself as the world’s first developer and operator of lunar real estate.
The company's announcement states that those interested can apply to be among the first to book a place in the world’s first hotel on the Moon. This is a chance to join a new interplanetary chapter in human history.
This is not just typical space tourism. So far, only 12 people have set foot on the Moon, and participating in this initial phase means being part of the foundation of life beyond Earth.
If selected, travelers will be asked to sign a deposit agreement and make an initial payment of either $250,000 or $1 million depending on the chosen option. The deposit can be fully refunded at any time after the first 30 days. This amount will be applied to the final booking price once the hotel is ready to welcome guests.
The final price has not yet been determined, but it is expected to exceed $10 million. To confirm your right to travel and secure your reservation, you may be required to provide additional personal, medical, and financial information and documents.
The company promises to assist you at every step.
The application fee alone is $1,000 and is non-refundable.
By the way, NASA administrator Jared Isaacman has confirmed the ambitious plan to return to the Moon during US President Donald Trump’s second term. The agency's priority is to create space data centers and develop a satellite to extract helium-3, a strategic fuel for future nuclear fusion.
The project envisions the rapid launch of Artemis II and Artemis III missions, the construction of nuclear reactors at a lunar base by 2030, and the deployment of heavy rockets from SpaceX and Blue Origin for regular and affordable flights. (lent.az)