Azərbaycanın xarici ticarəti:
Azərbaycan 2026-cı ilin ilk dörd ayında 164 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 11,8 milyard dolları, idxal 5,5 milyard dolları ötüb. Hesabatı yayan Dövlət Gömrük Komitəsi ticarət tərəfdaşlarının ilk onluğunda İtaliya, Böyük Britaniya, Türkiyə, Çin, Rusiya, Gürcüstan, Almaniya, Yunanıstan, Bolqarıstan və ABŞ-a yer verib, ixrac tərəfdaşlarında İtaliya, idxal tərəfdaşlarında Çin önə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, statistikaya görə, ixracın 4,76 faizi MDB ölkələrinə, 46,15 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 49,09 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 20,12 faiz, Avropa İttifaqının payı 14,36 faiz, başqa ölkələrin payı 65,52 faiz olub.
Yaxın ölkələr üzrə ticarət dövriyyəsi belə rəsmiləşib:
Türkiyə – 1 milyard 82,5 milyon dollar ixrac, 756 milyon dollar idxal;
Gürcüstan – 340,2 milyon dollar ixrac, 45,2 milyon dollar idxal;
Rusiya – 318,8 milyon dollar ixrac, 722,7 milyon dollar idxal;
Ermənistan – 9,6 milyon dollar ixrac, 0,96 min dollar idxal;
İran – 6,2 milyon dollar ixrac, 217,3 milyon dollar idxal.
İxracın 7,1 milyard dolları neft-qaz sektorunun, 10,8 milyon dolları elektrik enerjisinin payına düşüb.
Qalan üç əsas ixrac məhsulu belə sıralanır:
qızıl – 3,5 milyard dollar;
meyvə-tərəvəz – 252,6 milyon dollar;
plastmas və ondan hazırlanan məmulatlar – 100,3 milyon dollar.
İdxalda ilk üçlüyə gəlincə, maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri üzrə idxal 1,3 milyard dollar, yeyinti məhsulları üzrə idxal 912,4 milyon dollar, nəqliyyat vasitələri və onların hissələri üzrə idxal 754,1 milyon dollar göstərilib.

Азербайджан в первые четыре месяца 2026 года осуществил торговые операции с 164 странами, экспорт превысил 11,8 миллиарда долларов, импорт — 5,5 миллиарда долларов. В отчёте, опубликованном Государственным таможенным комитетом, в первую десятку торговых партнёров вошли Италия, Великобритания, Турция, Китай, Россия, Грузия, Германия, Греция, Болгария и США, при этом в экспортных партнёрах лидировала Италия, а в импортных — Китай.
Medianews.az сообщает, что согласно статистике 4,76% экспорта пришлось на страны СНГ, 46,15% — на страны Европейского союза, 49,09% — на остальные страны, а в импорте доля СНГ составила 20,12%, Европейского союза — 14,36%, остальных стран — 65,52%.
Товарооборот с ближайшими странами оформился следующим образом:
Турция — экспорт 1 миллиард 82,5 миллиона долларов, импорт 756 миллионов долларов;
Грузия — экспорт 340,2 миллиона долларов, импорт 45,2 миллиона долларов;
Россия — экспорт 318,8 миллиона долларов, импорт 722,7 миллиона долларов;
Армения — экспорт 9,6 миллиона долларов, импорт 0,96 тысячи долларов;
Иран — экспорт 6,2 миллиона долларов, импорт 217,3 миллиона долларов.
На нефтегазовый сектор пришлось 7,1 миллиарда долларов экспорта, на электроэнергию — 10,8 миллиона долларов.
Остальные три основные экспортные продукции располагаются следующим образом:
золото — 3,5 миллиарда долларов;
фрукты и овощи — 252,6 миллиона долларов;
пластмассы и изделия из них — 100,3 миллиона долларов.
Что касается импорта, в тройку лидеров вошли: машины, механизмы, электрические аппараты, оборудование и их части — импорт составил 1,3 миллиарда долларов, импорт пищевых продуктов — 912,4 миллиона долларов, транспортных средств и их частей — 754,1 миллиона долларов.