Azərbaycanın xarici ticarəti:
Azərbaycan 2026-cı ilin ilk dörd ayında 164 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 11,8 milyard dolları, idxal 5,5 milyard dolları ötüb. Hesabatı yayan Dövlət Gömrük Komitəsi ticarət tərəfdaşlarının ilk onluğunda İtaliya, Böyük Britaniya, Türkiyə, Çin, Rusiya, Gürcüstan, Almaniya, Yunanıstan, Bolqarıstan və ABŞ-a yer verib, ixrac tərəfdaşlarında İtaliya, idxal tərəfdaşlarında Çin önə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, statistikaya görə, ixracın 4,76 faizi MDB ölkələrinə, 46,15 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 49,09 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 20,12 faiz, Avropa İttifaqının payı 14,36 faiz, başqa ölkələrin payı 65,52 faiz olub.
Yaxın ölkələr üzrə ticarət dövriyyəsi belə rəsmiləşib:
Türkiyə – 1 milyard 82,5 milyon dollar ixrac, 756 milyon dollar idxal;
Gürcüstan – 340,2 milyon dollar ixrac, 45,2 milyon dollar idxal;
Rusiya – 318,8 milyon dollar ixrac, 722,7 milyon dollar idxal;
Ermənistan – 9,6 milyon dollar ixrac, 0,96 min dollar idxal;
İran – 6,2 milyon dollar ixrac, 217,3 milyon dollar idxal.
İxracın 7,1 milyard dolları neft-qaz sektorunun, 10,8 milyon dolları elektrik enerjisinin payına düşüb.
Qalan üç əsas ixrac məhsulu belə sıralanır:
qızıl – 3,5 milyard dollar;
meyvə-tərəvəz – 252,6 milyon dollar;
plastmas və ondan hazırlanan məmulatlar – 100,3 milyon dollar.
İdxalda ilk üçlüyə gəlincə, maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri üzrə idxal 1,3 milyard dollar, yeyinti məhsulları üzrə idxal 912,4 milyon dollar, nəqliyyat vasitələri və onların hissələri üzrə idxal 754,1 milyon dollar göstərilib.

Azerbaijan conducted trade operations with 164 countries in the first four months of 2026, with exports exceeding 11.8 billion dollars and imports exceeding 5.5 billion dollars. The report released by the State Customs Committee listed Italy, the United Kingdom, Turkey, China, Russia, Georgia, Germany, Greece, Bulgaria, and the USA among the top ten trade partners, with Italy leading in export partners and China in import partners.
Medianews.az reports that according to the statistics, 4.76 percent of exports were directed to CIS countries, 46.15 percent to European Union countries, and 49.09 percent to other countries; in imports, the share of CIS was 20.12 percent, the European Union's share was 14.36 percent, and the share of other countries was 65.52 percent.
The trade turnover with neighboring countries was formalized as follows:
Turkey – 1 billion 82.5 million dollars export, 756 million dollars import;
Georgia – 340.2 million dollars export, 45.2 million dollars import;
Russia – 318.8 million dollars export, 722.7 million dollars import;
Armenia – 9.6 million dollars export, 0.96 thousand dollars import;
Iran – 6.2 million dollars export, 217.3 million dollars import.
7.1 billion dollars of exports fell on the oil and gas sector, 10.8 million dollars on electrical energy.
The remaining three main export products are ranked as follows:
gold – 3.5 billion dollars;
fruits and vegetables – 252.6 million dollars;
plastics and products made from them – 100.3 million dollars.
As for the top three items in imports, imports of machines, mechanisms, electrical apparatuses, equipment and their parts amounted to 1.3 billion dollars, imports of food products amounted to 912.4 million dollars, and imports of transport vehicles and their parts amounted to 754.1 million dollars.