DÇ-2026-nın açılış mərasimi
Medianews.az xəbər verir ki, planetin ən nəhəng futbol bayramının start pərdəsi Meksikanın paytaxtı Mexiko şəhərində yerləşən əfsanəvi “Asteka” (Mexico City Stadium) stadionunda qaldırılıb.
Günün əsas qarşılaşmasında turnirin ev sahiblərindən biri olan Meksika millisi A qrupundakı ilk matçında Cənubi Afrika Respublikası (CAR) yığması ilə üz-üzə gələcək. Bakı vaxtı ilə saat 23:00-da start götürəcək oyunda 80 mindən çox azarkeşin tribunaları dolduracağı gözlənilir.
Qeyd edək ki, futbol tarixində bir ilkə imza atan DÇ-2026 eyni vaxtda üç ölkənin – ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi ilə keçirilir. Üstəlik, turnir tarixdə ilk dəfə olaraq genişləndirilmiş formatda – 48 komandanın iştirakı ilə təşkil olunur. Bir ay boyu davam edəcək gərgin və maraqlı futbol marafona iyulun 19-da keçiriləcək böyük final matçı ilə yekun vurulacaq.

Церемония открытия чемпионата мира 2026 года прошла.
Как сообщает Medianews.az, старт крупнейшего футбольного праздника планеты был дан на легендарном стадионе «Ацтека» (Mexico City Stadium), расположенном в столице Мексики, Мехико.
В главном матче дня одна из стран-хозяек турнира – сборная Мексики – встретится в первом матче в группе А с командой Южно-Африканской Республики (ЮАР). Игра, которая начнется в 23:00 по бакинскому времени, ожидается с трибунами, заполненными более чем 80 тысячами болельщиков.
Отметим, что DÇ-2026 впервые в истории футбола проходит одновременно в трех странах – США, Канаде и Мексике. Причем турнир впервые в истории проводится в расширенном формате с участием 48 команд. Напряженный и интересный футбольный марафон, продолжавшийся месяц, завершится большим финальным матчем, который состоится 19 июля.