Dolların dünya ehtiyatlarında payı minimuma düşüb - Son 20 ildə ən aşağı göstərici
ABŞ dollarının dünya ehtiyatlarındakı payı son 20 il ərzində minimuma düşüb və hazırda təxminən 40% təşkil edir.
Oxu.az xəbər verir ki, "ABŞ dolları hazırda qlobal valyuta ehtiyatlarının təxminən 40%-ni təşkil edir. Bu, azı 20 ilin ən aşağı göstəricisidir. Son 10 ildə bu pay 18 faiz bəndi azalıb.
Eyni dövrdə qızılın payı dünya rezervlərində 12 faiz bəndi artaraq 28%-ə çatıb. Bu isə 1990-cı illərin əvvəllərindən bəri ən yüksək səviyyədir. Qızıl hazırda dünya valyuta ehtiyatlarının böyük hissəsini təşkil edir və bu da avro, yen və funt-sterlinqin birgə həcmindən daha çoxdur", - deyə analitiklər qeyd ediblər.
"The Kobeissi Letter"in məlumatına görə, bu göstəricilər mərkəzi bankların aktivlərini ABŞ dollarından uzaqlaşdırmaqla diversifikasiya etməyə başlaması və eyni zamanda öz xəzinələrində sürətlə qızıl toplamağa başlaması fonunda baş verir. Nəticədə qızılın qiyməti 2025-ci ildə 65% artıb. Bu, 1979-cu ildən bəri ən böyük illik yüksəlişdir. Eyni zamanda ABŞ dolları indeksi isə 9.4% azalaraq, 8 ilin ən pis illik nəticəsini göstərib.

Доля доллара в мировых резервах достигла минимума - самый низкий показатель за последние 20 лет
Доля доллара США в мировых резервах за последние 20 лет снизилась до минимума и в настоящее время составляет примерно 40%.
По данным Oxu.az, «доллар США в настоящее время составляет около 40% глобальных валютных резервов. Это минимальный показатель за последние как минимум 20 лет. За последние 10 лет эта доля уменьшилась на 18 процентных пунктов.
В тот же период доля золота в мировых резервах выросла на 12 процентных пунктов, достигнув 28%. Это самый высокий уровень с начала 1990-х годов. Золото в настоящее время составляет большую часть мировых валютных резервов, и это больше, чем совместный объём евро, иены и фунта стерлингов», — отметили аналитики.
Согласно данным «The Kobeissi Letter», эти показатели связаны с тем, что центральные банки начали диверсифицировать свои активы, отдаляясь от доллара США, и одновременно начали быстро накапливать золото в своих казначействах. В результате цена на золото в 2025 году выросла на 65%. Это самый большой годовой рост с 1979 года. При этом индекс доллара США снизился на 9,4%, показав худший годовой результат за 8 лет.