Dolların dünya ehtiyatlarında payı minimuma düşüb - Son 20 ildə ən aşağı göstərici
ABŞ dollarının dünya ehtiyatlarındakı payı son 20 il ərzində minimuma düşüb və hazırda təxminən 40% təşkil edir.
Oxu.az xəbər verir ki, "ABŞ dolları hazırda qlobal valyuta ehtiyatlarının təxminən 40%-ni təşkil edir. Bu, azı 20 ilin ən aşağı göstəricisidir. Son 10 ildə bu pay 18 faiz bəndi azalıb.
Eyni dövrdə qızılın payı dünya rezervlərində 12 faiz bəndi artaraq 28%-ə çatıb. Bu isə 1990-cı illərin əvvəllərindən bəri ən yüksək səviyyədir. Qızıl hazırda dünya valyuta ehtiyatlarının böyük hissəsini təşkil edir və bu da avro, yen və funt-sterlinqin birgə həcmindən daha çoxdur", - deyə analitiklər qeyd ediblər.
"The Kobeissi Letter"in məlumatına görə, bu göstəricilər mərkəzi bankların aktivlərini ABŞ dollarından uzaqlaşdırmaqla diversifikasiya etməyə başlaması və eyni zamanda öz xəzinələrində sürətlə qızıl toplamağa başlaması fonunda baş verir. Nəticədə qızılın qiyməti 2025-ci ildə 65% artıb. Bu, 1979-cu ildən bəri ən böyük illik yüksəlişdir. Eyni zamanda ABŞ dolları indeksi isə 9.4% azalaraq, 8 ilin ən pis illik nəticəsini göstərib.

The share of the dollar in world reserves has dropped to a minimum - The lowest figure in the last 20 years
The share of the US dollar in world reserves has dropped to its lowest level in the last 20 years and currently accounts for approximately 40%.
Oxu.az reports that "The US dollar currently constitutes about 40% of global currency reserves. This is the lowest figure in at least 20 years. Over the past 10 years, this share has decreased by 18 percentage points.
During the same period, the share of gold in world reserves increased by 12 percentage points to reach 28%. This is the highest level since the early 1990s. Gold currently makes up the majority of global currency reserves, which is more than the combined volume of the euro, yen, and pound sterling," analysts noted.
According to "The Kobeissi Letter," these indicators occur against the backdrop of central banks starting to diversify their assets away from the US dollar and simultaneously rapidly accumulating gold in their treasuries. As a result, the price of gold increased by 65% in 2025. This is the largest annual rise since 1979. At the same time, the US dollar index fell by 9.4%, marking the worst annual performance in 8 years.