Dünyada taxıl qıtlığı gözlənilir -
Beynəlxalq Taxıl Şurasının (IGC) orta müddətli təklif və tələbat proqnozuna əsasən, növbəti 5 il ərzində qlobal taxıl balansı daralacaq.
Modern.az qurumun məlumatlarına istinadən xəbər verir ki, qlobal taxıl daşıma ehtiyatları 2024/25-ci illərdə 589 milyon ton olduğu halda, 2025/26-cı illərdə 610 milyon tona yüksələcək. Lakin sonradan 2030/31-ci ilə qədər qlobal taxıl ehtiyatlarının 588 milyon tona düşəcəyi gözlənilir ki, bu da təxminən 20 ilin ən aşağı səviyyəsidir.
"Üç illik azalmadan sonra qlobal taxıl ehtiyatlarının 2025/26-cı illərdə 5% artacağı və üç illik pik həddə çatacağı gözlənilir ki, bu da əsasən ixracatçılar tərəfindən ehtiyat yığılması ilə əlaqədardır", - deyə analitiklər qeyd edirlər.
Şuranın proqnozları 2030/31-ci ilə qədər beş il ərzində qlobal təklif və tələbatın yenidən daralacağına işarə edir.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu sahənin tədricən genişlənməsinə və orta məhsuldarlığın gözlənilən yaxşılaşmasına baxmayaraq, istehsal artan istehlakla ayaqlaşmaq üçün kifayət qədər sürətli olmaya bilər. Və nəticədə dünyada taxıl qətlığı yaranacaq.

A grain shortage is expected worldwide -
According to the International Grains Council (IGC) medium-term supply and demand forecast, the global grain balance will contract over the next 5 years.
Modern.az reports, citing the organization's data, that while global grain carryover stocks are expected to be 589 million tons in 2024/25, they will increase to 610 million tons in 2025/26. However, it is then anticipated that global grain stocks will fall to 588 million tons by 2030/31, which is approximately the lowest level in 20 years.
"After three years of decline, global grain stocks are expected to increase by 5% in 2025/26 and reach a three-year peak, mainly due to stockpiling by exporters," analysts noted.
The council's forecasts indicate that global supply and demand will once again contract over five years up to 2030/31.
Experts state that despite the gradual expansion of the sector and the expected improvement in average yields, production growth may not be fast enough to keep pace with rising consumption. As a result, there will be grain scarcity globally.