Dünyada taxıl qıtlığı gözlənilir -
Beynəlxalq Taxıl Şurasının (IGC) orta müddətli təklif və tələbat proqnozuna əsasən, növbəti 5 il ərzində qlobal taxıl balansı daralacaq.
Modern.az qurumun məlumatlarına istinadən xəbər verir ki, qlobal taxıl daşıma ehtiyatları 2024/25-ci illərdə 589 milyon ton olduğu halda, 2025/26-cı illərdə 610 milyon tona yüksələcək. Lakin sonradan 2030/31-ci ilə qədər qlobal taxıl ehtiyatlarının 588 milyon tona düşəcəyi gözlənilir ki, bu da təxminən 20 ilin ən aşağı səviyyəsidir.
"Üç illik azalmadan sonra qlobal taxıl ehtiyatlarının 2025/26-cı illərdə 5% artacağı və üç illik pik həddə çatacağı gözlənilir ki, bu da əsasən ixracatçılar tərəfindən ehtiyat yığılması ilə əlaqədardır", - deyə analitiklər qeyd edirlər.
Şuranın proqnozları 2030/31-ci ilə qədər beş il ərzində qlobal təklif və tələbatın yenidən daralacağına işarə edir.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu sahənin tədricən genişlənməsinə və orta məhsuldarlığın gözlənilən yaxşılaşmasına baxmayaraq, istehsal artan istehlakla ayaqlaşmaq üçün kifayət qədər sürətli olmaya bilər. Və nəticədə dünyada taxıl qətlığı yaranacaq.

В мире ожидается нехватка зерна -
Согласно среднесрочному прогнозу предложения и спроса Международного совета по зерну (IGC), в течение следующих 5 лет глобальный зерновой баланс сократится.
Modern.az со ссылкой на данные организации сообщает, что глобальные запасы зерна для транспортировки в 2024/25 годах составят 589 миллионов тонн, тогда как в 2025/26 годах увеличатся до 610 миллионов тонн. Однако ожидается, что впоследствии, к 2030/31 году, глобальные запасы зерна снизятся до 588 миллионов тонн, что является примерно самым низким уровнем за 20 лет.
"После трехлетнего снижения ожидается, что глобальные запасы зерна в 2025/26 годах увеличатся на 5% и достигнут трехлетнего пика, что в основном связано с накоплением запасов экспортерами", - отмечают аналитики.
Прогнозы Совета указывают на то, что в течение пяти лет до 2030/31 года глобальное предложение и спрос снова сократятся.
Эксперты отмечают, что несмотря на постепенное расширение отрасли и ожидаемое улучшение средней урожайности, рост производства может быть недостаточно быстрым, чтобы идти в ногу с растущим потреблением. В итоге в мире возникнет дефицит зерна.