Gündə bir ədəd yumurta yeyin - Faydası çoxdur
Uzun illərdir qidalanma ilə bağlı müzakirələrin mərkəzində olan yumurta son qiymətləndirmələrlə yenidən diqqət mərkəzinə gəlib.
Milli.Az xəbər verir ki, mütəxəssislərin fikrincə, gündə bir yumurta yemək bədənə ümumi inanılandan daha çox müsbət təsir göstərə bilər. Xüsusilə müntəzəm və mülayim şəkildə istehlak edildikdə, yumurtanın faydaları yalnız toxluq hissi ilə məhdudlaşmır.
Yumurta əzələ və enerji dəstəyi təmin edir
Tərkibindəki yüksək keyfiyyətli protein sayəsində yumurta əzələ quruluşunun qorunmasına kömək edir. Gündəlik həyatda, xüsusən də səhərlər istehlak edildikdə yorğunluq hisslərini azaltmağa kömək edən bu protein quruluşu, gün ərzində özünüzü daha enerjili hiss etməyinizə kömək edir.
Yumurta həmçinin bədənin ehtiyac duyduğu əsas amin turşularının əksəriyyətini təkbaşına təmin edə bilən nadir qidalar arasındadır.
Beyin funksiyasını dəstəkləyir
Yumurtada olan xolin beyin sağlamlığında mühüm rol oynayır. Mütəxəssislər xolinin yaddaş funksiyaları ilə birbaşa əlaqəli olduğunu və müntəzəm istehlakın zehni fəaliyyətə müsbət təsir göstərə biləcəyini bildirirlər.
Buna görə də, yumurta təkcə fiziki deyil, həm də zehni fəaliyyət üçün vacib qida maddəsi hesab olunur.
Uzun müddət toxluq hissi verir
Gündə bir yumurta yemək qan şəkəri səviyyəsini daha sabit saxlamağa kömək edə bilər. Bu, qəfil aclıq sancılarının qarşısını alır ki, bu da xüsusilə çəkilərini idarə etmək istəyənlər üçün faydalıdır.
Toxluq hissini uzatmaq gün ərzində lazımsız qəlyanaltıların azaldılmasına kömək edir.
Göz sağlamlığına töhfə verir
Yumurta sarısında olan lutein və zeaksantin göz sağlamlığına faydaları ilə diqqətəlayiqdir. Bu maddələrin göz yorğunluğunu azaltmağa və yaşla əlaqəli görmə problemlərinin riskini azaltmağa kömək edə biləcəyi bildirilir.
Yumurta, xüsusən də ekran qarşısında uzun müddət qalanlar üçün vacib qidalanma mənbəyi kimi seçilir.
Yumurta immunitet sistemini gücləndirə bilər
Vitamin və minerallarla zəngin olan yumurta eyni zamanda A, D, E və B vitaminlərini ehtiva edir. Bu vitaminlərin müntəzəm qəbulu immunitet sisteminin daha güclü olmasına kömək edə bilər.
Mütəxəssislərin fikrincə, yumurta balanslı qidalanmaya daxil edildikdə bədənin immunitet sistemini artıran təbii mənbələrdən biri hesab olunur.

Eat one egg a day - It has many benefits
Eggs, which have been at the center of nutrition discussions for many years, have come back into focus with recent evaluations.
According to Milli.Az, experts believe that eating one egg a day can have a more positive effect on the body than commonly believed. Especially when consumed regularly and moderately, the benefits of eggs are not limited only to the feeling of fullness.
Eggs provide muscle and energy support
Due to its high-quality protein content, eggs help preserve muscle structure. This protein composition, which helps reduce feelings of fatigue especially when consumed in the mornings during daily life, helps you feel more energetic throughout the day.
Eggs are also among the rare foods that can alone provide most of the essential amino acids the body needs.
Supports brain function
Choline found in eggs plays an important role in brain health. Experts state that choline is directly related to memory functions and that regular consumption can positively affect mental performance.
Therefore, eggs are considered an important nutrient not only for physical but also for mental performance.
Provides a long-lasting feeling of fullness
Eating one egg a day can help maintain more stable blood sugar levels. This prevents sudden hunger pangs, which is especially beneficial for those who want to manage their weight.
Extending the feeling of fullness helps reduce unnecessary snacking throughout the day.
Contributes to eye health
Lutein and zeaxanthin found in egg yolks are notable for their benefits to eye health. It is reported that these substances can help reduce eye fatigue and lower the risk of age-related vision problems.
Eggs are especially chosen as an important nutritional source for those who spend long periods in front of screens.
Eggs can strengthen the immune system
Rich in vitamins and minerals, eggs also contain vitamins A, D, E, and B. Regular intake of these vitamins can help make the immune system stronger.
According to experts, when included in a balanced diet, eggs are considered one of the natural sources that enhance the body's immune system.