Gürcüstanda Azərbaycan vətəndaşları tutulublar
Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Miqrasiya Departamenti və Sərhəd Polisi əməkdaşlarının keçirdiyi kompleks əməliyyat nəticəsində Banqladeş, Türkiyə, Özbəkistan, Azərbaycan və Mərakeş vətəndaşları olan 14 əcnəbi saxlanılıb.
Oxu.Az Interpressnews.ge-yə istinadən xəbər veirir ki, Gürcüstan DİN məlumat yayıb.
Bildirilib ki, saxlanılan şəxslərin ölkədə qanuni əsaslar olmadan qaldıqları müəyyən edilib. Onların sığınacaq verilməsi proseduru ilə bağlı nəzərdə tutulmuş şərtləri pozduqları və bir neçə il ərzində ölkədə qeyri-qanuni yaşadıqları bəlli olub.
"Saxlanılan şəxslər ölkəni könüllü tərk etməyi nəzərdə tutan qərarla müəyyən edilmiş müddətdən yararlanmayıblar. Nəticədə DİN-in Miqrasiya Departamenti həmin şəxslərin saxlanılması barədə qərar qəbul edib. Qərarın icrasını təmin etmək üçün saxlanılan şəxslər hazırda Miqrasiya Departamentinin müvəqqəti yerləşdirmə mərkəzində saxlanılırlar və onların mənsub olduqları ölkələrinə geri qaytarılması planlaşdırılır" , - deyə məlumatda vurğulanır.

В результате комплексной операции, проведенной Департаментом миграции и сотрудниками Пограничной полиции Министерства внутренних дел Грузии (МВД), были задержаны 14 иностранцев, являющихся гражданами Бангладеш, Турции, Узбекистана, Азербайджана и Марокко.
Oxu.Az со ссылкой на Interpressnews.ge сообщает, что МВД Грузии опубликовало заявление.
Отмечается, что было установлено, что задержанные лица находились в стране без законных оснований. Выяснилось, что они нарушили условия, предусмотренные процедурой предоставления убежища, и в течение нескольких лет проживали в стране нелегально.
"Задержанные лица не воспользовались сроком, установленным решением, предусматривающим добровольный выезд из страны. В результате Департамент миграции МВД принял решение об их задержании. Для обеспечения исполнения решения задержанные в настоящее время содержатся в временном центре размещения Департамента миграции, и планируется их возвращение в страны, к которым они принадлежат", — говорится в сообщении.