Həyatlarından ən çox məmnun olanlar kimlərdir? -
Oksford Universitetinin alimləri həyatından razı olan insanların əsas xüsusiyyətlərini araşdırıblar. 76 ölkədən 80 mindən çox insanın iştirak etdiyi genişmiqyaslı tədqiqat göstərib ki, xoşbəxtlik hissi yalnız gəlir səviyyəsi və ya sosial statusdan asılı deyil.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatçılar iştirakçıların cavablarını təhlil edərkən onların yalnız maddi vəziyyətinə deyil, davranış xüsusiyyətlərinə və şəxsi dəyərlərinə də diqqət yetiriblər.
Nəticədə müəyyən olunub ki, həyatından daha çox məmnun qalan insanlarda səbirli olmaq, ölçülü risk etməyə hazır olmaq, ətrafdakılara etibar göstərmək, qarşılıqlı münasibətlərə önəm vermək və altruizmə (yəni başqalarına təmənnasız yardım etməyə) meyl kimi xüsusiyyətlər daha çox müşahidə olunur.
Ən mühüm xüsusiyyətlərdən birinin səbir olduğu müəyyən edilib. Alimlər həmçinin xoşbəxtlik hissi ilə risk etməyə hazırlıq arasında nəzərəçarpacaq əlaqə aşkar ediblər.
Tədqiqatçılar qarşılıqlılıq prinsipinin də vacibliyini xüsusi vurğulayıblar. Yəni yaxşılığa yaxşılıqla cavab verməyə və ya ədalətsiz münasibətə reaksiya göstərməyə meyilli olan insanlar həyat keyfiyyətlərini daha müsbət qiymətləndirməyə meyllidirlər.
Bundan əlavə, araşdırma nəticələri göstərib ki, digər insanlara yüksək etimad göstərmək və ətrafdakılara təmənnasız kömək etməyə hazır olmaq da daxili rifah və xoşbəxtlik hissi ilə sıx bağlıdır. Maraqlıdır ki, oxşar qanunauyğunluqlar dünyanın müxtəlif ölkə və regionlarında da müşahidə olunub.
Tədqiqat müəlliflərinin fikrincə, əldə edilən nəticələr yalnız gələcək elmi araşdırmalar üçün deyil, həm də cəmiyyətdə etimadın, səbirin və qarşılıqlı dəstəyin inkişafı vasitəsilə insanların həyat keyfiyyətini artırmağa yönəlmiş sosial proqramların hazırlanması baxımından faydalı ola bilər.

Ученые Оксфордского университета исследовали основные характеристики людей, довольных своей жизнью. Масштабное исследование с участием более 80 тысяч человек из 76 стран показало, что чувство счастья зависит не только от уровня дохода или социального статуса.
Medianews.az со ссылкой на Lent.az сообщает, что исследователи, анализируя ответы участников, обращали внимание не только на их материальное положение, но и на поведенческие особенности и личные ценности.
В результате было установлено, что у людей, больше удовлетворенных своей жизнью, чаще наблюдаются такие качества, как терпение, готовность идти на умеренный риск, доверие окружающим, внимание к взаимным отношениям и склонность к альтруизму (то есть бескорыстной помощи другим).
Одной из наиболее важных черт было определено терпение. Ученые также выявили заметную связь между чувством счастья и готовностью к риску.
Исследователи особо подчеркнули важность принципа взаимности. То есть люди, склонные отвечать добром на добро или реагировать на несправедливость, как правило, оценивают качество своей жизни более позитивно.
Кроме того, результаты исследования показали, что высокое доверие к другим людям и готовность оказывать бескорыстную помощь тесно связаны с внутренним благополучием и чувством счастья. Интересно, что аналогичные закономерности наблюдались и в различных странах и регионах мира.
По мнению авторов исследования, полученные результаты могут быть полезны не только для будущих научных исследований, но и для разработки социальных программ, направленных на повышение качества жизни людей через развитие доверия, терпения и взаимной поддержки в обществе.