Həyatlarından ən çox məmnun olanlar kimlərdir? -
Oksford Universitetinin alimləri həyatından razı olan insanların əsas xüsusiyyətlərini araşdırıblar. 76 ölkədən 80 mindən çox insanın iştirak etdiyi genişmiqyaslı tədqiqat göstərib ki, xoşbəxtlik hissi yalnız gəlir səviyyəsi və ya sosial statusdan asılı deyil.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatçılar iştirakçıların cavablarını təhlil edərkən onların yalnız maddi vəziyyətinə deyil, davranış xüsusiyyətlərinə və şəxsi dəyərlərinə də diqqət yetiriblər.
Nəticədə müəyyən olunub ki, həyatından daha çox məmnun qalan insanlarda səbirli olmaq, ölçülü risk etməyə hazır olmaq, ətrafdakılara etibar göstərmək, qarşılıqlı münasibətlərə önəm vermək və altruizmə (yəni başqalarına təmənnasız yardım etməyə) meyl kimi xüsusiyyətlər daha çox müşahidə olunur.
Ən mühüm xüsusiyyətlərdən birinin səbir olduğu müəyyən edilib. Alimlər həmçinin xoşbəxtlik hissi ilə risk etməyə hazırlıq arasında nəzərəçarpacaq əlaqə aşkar ediblər.
Tədqiqatçılar qarşılıqlılıq prinsipinin də vacibliyini xüsusi vurğulayıblar. Yəni yaxşılığa yaxşılıqla cavab verməyə və ya ədalətsiz münasibətə reaksiya göstərməyə meyilli olan insanlar həyat keyfiyyətlərini daha müsbət qiymətləndirməyə meyllidirlər.
Bundan əlavə, araşdırma nəticələri göstərib ki, digər insanlara yüksək etimad göstərmək və ətrafdakılara təmənnasız kömək etməyə hazır olmaq da daxili rifah və xoşbəxtlik hissi ilə sıx bağlıdır. Maraqlıdır ki, oxşar qanunauyğunluqlar dünyanın müxtəlif ölkə və regionlarında da müşahidə olunub.
Tədqiqat müəlliflərinin fikrincə, əldə edilən nəticələr yalnız gələcək elmi araşdırmalar üçün deyil, həm də cəmiyyətdə etimadın, səbirin və qarşılıqlı dəstəyin inkişafı vasitəsilə insanların həyat keyfiyyətini artırmağa yönəlmiş sosial proqramların hazırlanması baxımından faydalı ola bilər.

Researchers at Oxford University have studied the main characteristics of people who are satisfied with their lives. A large-scale study involving more than 80,000 people from 76 countries showed that the feeling of happiness does not depend solely on income level or social status.
Medianews.az reports, citing Lent.az, that researchers, while analyzing the participants' answers, paid attention not only to their financial situation but also to behavioral traits and personal values.
As a result, it was determined that people who are more satisfied with their lives tend to exhibit traits such as patience, readiness to take measured risks, trust towards others, importance given to mutual relationships, and a tendency towards altruism (i.e., selfless help to others) more frequently.
One of the most important traits identified was patience. The researchers also found a noticeable connection between the feeling of happiness and the readiness to take risks.
The researchers specifically emphasized the importance of the principle of reciprocity. That is, people who tend to respond to kindness with kindness or react to unfair treatment are more likely to evaluate their quality of life positively.
Furthermore, the study results showed that showing high trust to others and being ready to help others selflessly are also closely related to internal well-being and a sense of happiness. Interestingly, similar patterns were observed in different countries and regions of the world.
According to the authors of the study, the obtained results can be beneficial not only for future scientific research but also in terms of developing social programs aimed at improving people's quality of life through the development of trust, patience, and mutual support in society.