İsrail də Sülh Şurasına qoşulur
İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahu ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə Qəzza sektorunda münaqişəyə son qoymaq üçün yaradılan Sülh Şurasına qoşulacağını açıqlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə İsrail Baş nazirinin ofisi məlumat yayıb. “Baş nazir Binyamin Netanyahu ABŞ Prezidenti Donald Trampın dünya liderlərinin də daxil olacağı Sülh Şurasına qatılmaq dəvətini qəbul edib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Qeyd edək ki, Donald Tramp Fələstinin HƏMAS hərəkatı ilə İsrail arasında əldə edilən razılaşmalara uyğun olaraq Qəzza sektorunun idarəçiliyini öz üzərinə götürmək və bu beynəlxalq quruma sədrlik etmək niyyətindədir. “Bloomberg” agentliyinin məlumatına görə, Birləşmiş Ştatların dövlət başçısı şuranın səlahiyyətlərini və nizamnaməsini yanvarın 22-də Davosda Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində təsdiqləməyi planlaşdırır.
Sülh Şurasına qatılmaq üçün dəvətlər Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də daxil olmaqla dünyanın bir çox liderinə göndərilib.
Bir müddət öncə Argentina, Belarus, Macarıstan, Vyetnam, Qazaxıstan, Mərakeş və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ABŞ Prezidentinin şuraya qoşulmaq dəvətini qəbul etdikləri barədə məlumat yayılıb.
Bu arada Avropa diplomatları Donald Trampın qlobal münaqişələrin həlli üçün alternativ platforma yaratmaqla BMT-ni əvəz etməyə çalışacağından narahatlıqlarını ifadə edirlər.

Israel is also joining the Peace Council
The Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu, announced that he will join the Peace Council established to end the conflict in the Gaza Strip, initiated by U.S. President Donald Trump.
AZERTAC reports that this information was released by the office of the Prime Minister of Israel. "Prime Minister Benjamin Netanyahu has accepted the invitation from U.S. President Donald Trump to join the Peace Council, which will include world leaders," the statement said.
It should be noted that Donald Trump intends to take over the administration of the Gaza Strip in accordance with the agreements reached between Palestine's Hamas movement and Israel, and to chair this international organization. According to Bloomberg agency, the head of the United States plans to approve the powers and charter of the council on January 22 in Davos during the World Economic Forum.
Invitations to join the Peace Council have been sent to many world leaders, including Russian President Vladimir Putin.
Some time ago, information was released that Argentina, Belarus, Hungary, Vietnam, Kazakhstan, Morocco, and the United Arab Emirates had accepted the U.S. President's invitation to join the council.
Meanwhile, European diplomats have expressed concerns that Donald Trump will try to replace the UN by creating an alternative platform for resolving global conflicts.