İsrail də Sülh Şurasına qoşulur
İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahu ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə Qəzza sektorunda münaqişəyə son qoymaq üçün yaradılan Sülh Şurasına qoşulacağını açıqlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə İsrail Baş nazirinin ofisi məlumat yayıb. “Baş nazir Binyamin Netanyahu ABŞ Prezidenti Donald Trampın dünya liderlərinin də daxil olacağı Sülh Şurasına qatılmaq dəvətini qəbul edib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Qeyd edək ki, Donald Tramp Fələstinin HƏMAS hərəkatı ilə İsrail arasında əldə edilən razılaşmalara uyğun olaraq Qəzza sektorunun idarəçiliyini öz üzərinə götürmək və bu beynəlxalq quruma sədrlik etmək niyyətindədir. “Bloomberg” agentliyinin məlumatına görə, Birləşmiş Ştatların dövlət başçısı şuranın səlahiyyətlərini və nizamnaməsini yanvarın 22-də Davosda Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində təsdiqləməyi planlaşdırır.
Sülh Şurasına qatılmaq üçün dəvətlər Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də daxil olmaqla dünyanın bir çox liderinə göndərilib.
Bir müddət öncə Argentina, Belarus, Macarıstan, Vyetnam, Qazaxıstan, Mərakeş və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ABŞ Prezidentinin şuraya qoşulmaq dəvətini qəbul etdikləri barədə məlumat yayılıb.
Bu arada Avropa diplomatları Donald Trampın qlobal münaqişələrin həlli üçün alternativ platforma yaratmaqla BMT-ni əvəz etməyə çalışacağından narahatlıqlarını ifadə edirlər.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о присоединении к Совету по миру, созданному по инициативе Президента США Дональда Трампа для прекращения конфликта в секторе Газа.
Агентство АЗЕРТАЖ сообщает, что об этом заявляет офис премьер-министра Израиля. «Премьер-министр Биньямин Нетаньяху принял приглашение присоединиться к Совету по миру, в который войдут мировые лидеры, включая президента США Дональда Трампа», - говорится в сообщении.
Отметим, что Дональд Трамп намерен взять на себя управление сектором Газа в соответствии с соглашениями между движением ХАМАС Палестины и Израилем и председательствовать в этой международной организации. По данным агентства «Bloomberg», глава государства США планирует утвердить полномочия и устав совета 22 января в Давосе в рамках Всемирного экономического форума.
Приглашения присоединиться к Совету по миру были направлены многим мировым лидерам, включая президента России Владимира Путина.
Некоторое время назад поступила информация о том, что Аргентина, Беларусь, Венгрия, Вьетнам, Казахстан, Марокко и Объединённые Арабские Эмираты приняли приглашение президента США присоединиться к совету.
Тем временем европейские дипломаты выражают обеспокоенность тем, что Дональд Трамп, создавая альтернативную платформу для разрешения глобальных конфликтов, пытается заменить ООН.