Mikayıl Müşfiqin xatirə muzeyinə gedən ziyalılar ŞOK YAŞADILAR:
Mikayıl Müşfiqin xatirə muzeyinə gedən ziyalılar ŞOK YAŞADILAR: "Körpü uçub, muzeyi şəhərə köçürürlər” - VİDEO
İyun ayının 6-da bir qrup ziyalı hər il olduğu kimi Mikayıl Müşfiqin anım günündə şairin Xızının Sayadlar kəndində yerləşən xatirə muzeyinə yollanıb. Aramsız yağan yağışlar nəticəsində Tıx çayında yaranan sel qəzalı və baxımsız vəziyyətdə olan muzeyin nəinki otaqlarına, həmçinin həyətinə də ziyan vurub. Belə ki, sel muzeyə gedən yolda olan bənd-körpünü uçurub, həyətə və yaşıllığa ziyan vurub. Xatirə muzeyinə gələn şəxslər körpünün əvəzinə müvəqqəti qoyulan dəmir parçası üzərindən keçərək çətinliklə də olsa muzeyi ziyarət etməyə müvəffəq olublar.
Professor, musiqişünas Abbasqulu Nəcəfzadə bu haqda Medianews.az-a açıqlama verib.
O, həqiqətən də muzeydə vəziyyətin acınacaqlı olduğunu vurğulayıb:
“Mikayıl Müşfiqin anım günündə Xızının Sayadlar kəndində yerləşən xatirə muzeyinə yollandıq. Muzeyə gedən yoldakı körpünü sel yuyub aparıb. Həmin keçidin üstünə balaca bir dəmir parçası qoyublar. O da deşik-deşikdir. Hündürdaban geyinən qadınlar ümumiyyətlə oradan keçə bilmirdi. Yerişində qüsur olan yaşlı adama da keçmək çətinlik törədirdi. Çünki kimsə qoluna girib keçirə də bilmir. Dəmir bənd aşa bilər. Tez-tez ziyarətçilər gəlib-gedir. Müvəqqəti də olsaydı gərək nəsə düzəldərdilər. 2 metr yolu keçmək utancvericidir”.
Abbasqulu Nəcəfzadə bildirib ki, muzey Xızı şəhərinə köçürüləcək:
“Məndə olan məlumata görə muzeyin işçilərini Xızı rayonundakı binaya köçürürlər. Bu evi də Mədəniyyət Nazirliyinin balansından çıxarıb, Müşfiqin nəslindən olan İsmayılzadələr ailəsinə veriblər. Bu ev də vaxtilə Əbülhəsən əmi, Cabir Novruz, Əliabbas Qədirov, Əmirhüseyn Məcidov kimi ziyalıların təşəbbüsü ilə yaradılıb. Əbdülhəsən kişi bir çox şeyləri və Mikayıl Müşfiqin büstünü öz vəsaiti ilə hazırlayıb. Allah onların hər birinə rəhmət etsin” deyə o bildirib.

6 июня группа интеллигентов, как и каждый год, в день памяти поэта Микаила Мушфига отправилась в мемориальный музей поэта, расположенный в селе Саядлар Хызинского района. Вследствие непрекращающихся дождей произошло наводнение на реке Тых, что нанесло ущерб не только комнатам музея, но и его двору, находящемуся в аварийном и заброшенном состоянии. Так, селевой поток смыл дамбу-мост на пути к музею, повредив двор и зелёные насаждения. Люди, посещающие мемориальный музей, с трудом смогли преодолеть временно установленный железный мост вместо разрушенного.
Профессор, музыковед Аббасгулу Наджефзаде дал комментарий порталу Medianews.az по этому поводу.
Он действительно подчеркнул плачевное состояние музея:
«В день памяти Микаила Мушфига мы отправились в мемориальный музей поэта, расположенный в селе Саядлар Хызинского района. Мост, ведущий к музею, был смыт селевым потоком. На место моста положили маленький кусок железа. Он тоже покрыт дырами. Женщинам на каблуках вообще невозможно там пройти. Пожилым людям с проблемами ходьбы также трудно перейти. Никто не может помочь, подхватив под руку, потому что железный мост может провалиться. Часто приходят посетители. Даже если это временно, следовало бы что-нибудь сделать. Пройти 2 метра — это позор».
Аббасгулу Наджефзаде сообщил, что музей будет перенесён в город Хыз:
«По моей информации, сотрудников музея переведут в здание в Хызинском районе. Этот дом также изъят из баланса Министерства культуры и передан семье Исмайелзаде, потомкам Мушфига. Этот дом был создан по инициативе интеллигентов, таких как Абульхасан Эми, Джабир Новруз, Алиаббас Гадиров, Эмирхусейн Меджидов. Абдулхасан своим личным коштом подготовил многое, в том числе бюст Микаила Мушфига. Да упокоит Бог каждого из них» — сказал он.