Pezeşkian: Əli Xamenei ABŞ ilə danışıqlara qarşı olmayıb
"12 günlük müharibə zamanı mən həlak olmuş liderin yanında xidmət edirdim və o, danışıqların necə aparılmalı olduğunu deyib", - M. Pezeşkian bildirib.
Onun sözlərinə görə, Əli Xamenei ABŞ ilə danışıqların aparılmalı olduğunu qabardıb: "Lakin indi bəziləri danışıqlara ehtiyac olmadığını təbliğ edir".
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirilib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. İran buna cavab olaraq İsrail ərazisinə və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
ABŞ Tehrana təzyiq göstərmək üçün İran limanlarını və Hörmüz boğazından keçidi blokadaya alıb. İran da öz növbəsində Fars körfəzinə gedən gəmilər üçün Hörmüz boğazının bağlandığını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən

Покойный верховный лидер Ирана Али Хаменеи не был против переговоров с США.
"Во время 12-дневной войны я служил рядом с покойным лидером, и он говорил, как должны быть ведены переговоры", - отметил М. Пезешкиан.
По его словам, Али Хаменеи подчеркивал необходимость ведения переговоров с США: "Однако сейчас некоторые пропагандируют, что переговоры не нужны".
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана и нанесли воздушные удары по ряду городов. В тот же день в результате ударов был убит верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В ответ Иран нанёс удары по территории Израиля и военным базам США в странах Персидского залива.
Иран, США и их союзники достигли соглашения о прекращении огня в ночь на 8 апреля. Позже Трамп продлил перемирие на неопределённый срок.
Стороны провели переговоры в Пакистане для урегулирования конфликта, однако первый раунд 11-12 апреля не дал никаких результатов.
США ввели блокаду иранских портов и прохода через Ормузский пролив, чтобы оказать давление на Тегеран. В ответ Иран объявил о закрытии Ормузского пролива для судов, направляющихся в Персидский залив. Быстро меняющаяся ситуация в регионе вызвала глобальный энергетический кризис. Demokrat.az