Sankt-Peterburqda şagirdə 4 il
Sankt-Peterburqlu məktəbli qız Ukrayna tərəfdən döyüşən “Rusiya könüllü korpusu”nun təsisçilərinin şəkillərini "Rusiyanın əməkdar qəhrəmanı" başlığı ilə stendə yerləşdirdiyinə görə 4 il həbs cəzasına məhkum edilib.
Sankt-Peterburqdakı 76 nömrəli məktəbin şagirdi Eva Baqrova RF Cinayət Məcəlləsinin iki maddəsi ilə təqsirli bilinib: terrorizmə haqq qazandırmaq və terror fəaliyyətinə kömək etmək. Bu barədə onun vəkili Dmitri Arevkin "Verstka" nəşrinə məlumat verib.
Məhkəmənin qərarı ötən ilin oktyabr ayında elan edilib, lakin bu barədə məlumat yalnız yeni ortaya çıxıb.
Baqrova 2024-cü ilin sonlarında, 16 yaşı tamam olanda həbs edilib və istintaq təcridxanasına yerləşdirilib. Bir neçə ay sonra, 2025-ci ilin mart ayında məhkəmə onun istintaq təcridxanasını dəyişdirərək ev dustaqlığına məhkum edib.
İş materiallarına görə, 2024-cü ilin dekabr ayında məktəbli qız təhsil mərkəzinin dəhlizində Ukrayna ordusunun daxilində “Rusiya könüllü korpusu” adlanan hərbi hissə təsis edən rus neonasistləri Denis Kapustin və Aleksey Levkinin portretlərini asıb və hər bir fotoşəkilin üzərində "Rusiyanın əməkdar qəhrəmanı" ifadəsi olub.
Əvvəlcə müstəntiqlər yalnız bir maddə ilə (“terrorizmə haqq qazandırmaq”) cinayət işi açıblar. Daha sonra ittihamlara terror fəaliyyətinə kömək etmək ittihamı əlavə edilib, lakin ittiham aktının bu hissəsinin təfərrüatları açıqlanmayıb.

4 years for the student in Saint Petersburg
A schoolgirl from Saint Petersburg has been sentenced to 4 years in prison for placing pictures of the founders of the "Russian Volunteer Corps" fighting on the Ukrainian side on a stand under the title "Honored Hero of Russia".
Eva Bagrova, a student of school number 76 in Saint Petersburg, has been found guilty under two articles of the Russian Criminal Code: justifying terrorism and assisting terrorist activities. This was reported to the "Verstka" publication by her lawyer Dmitry Arevkin.
The court’s decision was announced in October last year, but the information has only recently come to light.
Bagrova was arrested at the end of 2024 when she turned 16 and placed in a pre-trial detention center. A few months later, in March 2025, the court changed her pre-trial detention to house arrest.
According to case materials, in December 2024, the schoolgirl hung portraits of the Russian neo-Nazis Denis Kapustin and Alexey Levkin—who founded a military unit called the "Russian Volunteer Corps" within the Ukrainian army—in the corridor of the educational center. Each photo bore the caption "Honored Hero of Russia".
Initially, investigators opened a criminal case on only one charge ("justifying terrorism"). Later, the charge of assisting terrorist activities was added, but the details of this part of the indictment have not been disclosed.