Sankt-Peterburqda şagirdə 4 il
Sankt-Peterburqlu məktəbli qız Ukrayna tərəfdən döyüşən “Rusiya könüllü korpusu”nun təsisçilərinin şəkillərini "Rusiyanın əməkdar qəhrəmanı" başlığı ilə stendə yerləşdirdiyinə görə 4 il həbs cəzasına məhkum edilib.
Sankt-Peterburqdakı 76 nömrəli məktəbin şagirdi Eva Baqrova RF Cinayət Məcəlləsinin iki maddəsi ilə təqsirli bilinib: terrorizmə haqq qazandırmaq və terror fəaliyyətinə kömək etmək. Bu barədə onun vəkili Dmitri Arevkin "Verstka" nəşrinə məlumat verib.
Məhkəmənin qərarı ötən ilin oktyabr ayında elan edilib, lakin bu barədə məlumat yalnız yeni ortaya çıxıb.
Baqrova 2024-cü ilin sonlarında, 16 yaşı tamam olanda həbs edilib və istintaq təcridxanasına yerləşdirilib. Bir neçə ay sonra, 2025-ci ilin mart ayında məhkəmə onun istintaq təcridxanasını dəyişdirərək ev dustaqlığına məhkum edib.
İş materiallarına görə, 2024-cü ilin dekabr ayında məktəbli qız təhsil mərkəzinin dəhlizində Ukrayna ordusunun daxilində “Rusiya könüllü korpusu” adlanan hərbi hissə təsis edən rus neonasistləri Denis Kapustin və Aleksey Levkinin portretlərini asıb və hər bir fotoşəkilin üzərində "Rusiyanın əməkdar qəhrəmanı" ifadəsi olub.
Əvvəlcə müstəntiqlər yalnız bir maddə ilə (“terrorizmə haqq qazandırmaq”) cinayət işi açıblar. Daha sonra ittihamlara terror fəaliyyətinə kömək etmək ittihamı əlavə edilib, lakin ittiham aktının bu hissəsinin təfərrüatları açıqlanmayıb.

В Санкт-Петербурге ученику 4 года
Школьница из Санкт-Петербурга приговорена к 4 годам лишения свободы за размещение на стенде фотографий основателей "Российского добровольческого корпуса", сражающихся на стороне Украины, с подписью "Заслуженный герой России".
Ученица школы №76 в Санкт-Петербурге Ева Багрова признана виновной по двум статьям УК РФ: оправдание терроризма и содействие террористической деятельности. Об этом сообщил её адвокат Дмитрий Аревкин изданию "Верстка".
Решение суда было оглашено в октябре прошлого года, однако информация об этом появилась только сейчас.
Багрова была задержана и помещена в следственный изолятор в конце 2024 года, когда ей исполнилось 16 лет. Через несколько месяцев, в марте 2025 года, суд изменил меру пресечения на домашний арест.
Согласно материалам дела, в декабре 2024 года школьница повесила в коридоре учебного заведения портреты Дениса Капустина и Алексея Левкина — русских неонацистов, основавших воинское подразделение "Российский добровольческий корпус" внутри украинской армии, причём под каждым снимком была надпись "Заслуженный герой России".
Изначально следователи возбудили уголовное дело только по одной статье ("оправдание терроризма"). Позже к обвинениям добавилось обвинение в содействии террористической деятельности, однако подробности этой части обвинения не раскрываются.