Sarıkök bəzi dərmanların təsirini
Son dövrlərdə ədviyyələrin faydaları ilə bağlı maraq artsa da, mütəxəssislər onların düzgün və ehtiyatla istifadə olunmasının vacibliyini vurğulayırlar. Xüsusilə bəzi ədviyyələrin dərmanlarla qarşılıqlı təsiri sağlamlıq üçün risk yarada bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, qastroenteroloq Yekaterina Kaşux ədviyyələrin vitamin və mineral ehtiyacını tam ödəyə bilmədiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ədviyyələr əsasən yeməyə dad qatmaq üçün istifadə olunur və orqanizmin biokimyəvi proseslərinə ciddi təsir göstərmir.
Ekspert qeyd edib ki, bəzi hallarda ədviyyələrin istifadəsinə məhdudiyyət qoyulmalıdır. Mədə-bağırsaq xəstəlikləri zamanı acı ədviyyələr vəziyyəti ağırlaşdıra, ürək-damar problemlərində isə təzyiqə təsir göstərə bilər.
Həkim vurğulayıb ki, sarıkök diabet əleyhinə dərmanların təsirini gücləndirərək qanda şəkərin təhlükəli dərəcədə azalmasına səbəb ola bilər. Eyni zamanda, zəncəfil və mixək qanı durulaşdırdığı üçün bu ədviyyələrin antikoaqulyant dərmanlarla birlikdə qəbulu qanaxma riskini artıra bilər.

Although interest in the benefits of spices has increased recently, experts emphasize the importance of using them correctly and cautiously. In particular, the interaction of some spices with medications can pose a health risk.
Medianews.az, citing Foodinfo.az, reports that gastroenterologist Yekaterina Kaşukh stated that spices cannot fully meet vitamin and mineral needs. According to her, spices are mainly used to add flavor to food and do not have a significant impact on the body's biochemical processes.
The expert noted that in some cases, the use of spices should be limited. During gastrointestinal diseases, spicy spices can worsen the condition, and in cardiovascular problems, they can affect blood pressure.
The doctor emphasized that turmeric can enhance the effect of antidiabetic drugs, leading to a dangerously low blood sugar level. At the same time, since ginger and clove thin the blood, taking these spices together with anticoagulant medications can increase the risk of bleeding.