Sarıkök bəzi dərmanların təsirini
Son dövrlərdə ədviyyələrin faydaları ilə bağlı maraq artsa da, mütəxəssislər onların düzgün və ehtiyatla istifadə olunmasının vacibliyini vurğulayırlar. Xüsusilə bəzi ədviyyələrin dərmanlarla qarşılıqlı təsiri sağlamlıq üçün risk yarada bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, qastroenteroloq Yekaterina Kaşux ədviyyələrin vitamin və mineral ehtiyacını tam ödəyə bilmədiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ədviyyələr əsasən yeməyə dad qatmaq üçün istifadə olunur və orqanizmin biokimyəvi proseslərinə ciddi təsir göstərmir.
Ekspert qeyd edib ki, bəzi hallarda ədviyyələrin istifadəsinə məhdudiyyət qoyulmalıdır. Mədə-bağırsaq xəstəlikləri zamanı acı ədviyyələr vəziyyəti ağırlaşdıra, ürək-damar problemlərində isə təzyiqə təsir göstərə bilər.
Həkim vurğulayıb ki, sarıkök diabet əleyhinə dərmanların təsirini gücləndirərək qanda şəkərin təhlükəli dərəcədə azalmasına səbəb ola bilər. Eyni zamanda, zəncəfil və mixək qanı durulaşdırdığı üçün bu ədviyyələrin antikoaqulyant dərmanlarla birlikdə qəbulu qanaxma riskini artıra bilər.

В последнее время интерес к пользе пряностей растет, однако специалисты подчеркивают важность их правильного и осторожного использования. Особенно некоторые пряности могут взаимодействовать с лекарствами и создавать риск для здоровья.
Medianews.az, со ссылкой на Foodinfo.az, сообщает, что гастроэнтеролог Екатерина Кашух заявила, что пряности не могут полностью удовлетворить потребность организма в витаминах и минералах. По ее словам, пряности в основном используются для придания вкуса пище и не оказывают значительного влияния на биохимические процессы организма.
Эксперт отметил, что в некоторых случаях использование пряностей должно быть ограничено. При заболеваниях желудочно-кишечного тракта острые пряности могут ухудшить состояние, а при сердечно-сосудистых проблемах — влиять на давление.
Врач подчеркнула, что куркума может усиливать действие противодиабетических препаратов, что приводит к опасному снижению уровня сахара в крови. Одновременно имбирь и гвоздика разжижают кровь, поэтому прием этих пряностей вместе с антикоагулянтными лекарствами может повысить риск кровотечений.