Azərbaycanda havalar niyə dəyişkən keçir? -
Son günlər Azərbaycanda hava şəraiti qeyri-sabit keçir, yağışlı və küləkli hava yaz fəslinin ab-havasını hiss etdirmir. Bu cür dəyişkən havaların insanların gündəlik həyatına, xüsusilə açıq havada çalışanlara və kənd təsərrüfatına da təsir göstərir. Sosial şəbəkələrdə də bir çox insan may ayının soyuq keçməsindən narazılığını ifadə edir. Bəs bu il yaz fəslinin gecikməsi iqlim dəyişiklikləri ilə bağlıdır, yoxsa müvəqqəti hava anomaliyasıdır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında ekoloq Məhərrəm Mehdiyev bildirib ki, iqlim dəyişiklikləri mühüm rol oynayır və bu səbəbdən atmosferdə müxtəlif dəyişikliklər baş verir.
Onun sözlərinə görə, lakin bu hadisələri yalnız iqlim dəyişiklikləri ilə əlaqələndirmək bəzən düzgün olmaya bilər:
“Çünki bir çox təbii proseslər mövcuddur: vulkan püskürmələri, El-Ninyo və La-Ninya kimi hadisələr də buna təsir edir. Bu amillər ümumilikdə atmosfer və iqlim proseslərinə təsir göstərə bilər. İqlim dəyişiklikləri isə mürəkkəb bir prosesdir və əsasən orta illik temperaturun tədricən yüksəlməsi ilə xarakterizə olunur. Bu, o demək deyil ki, məsələn, 2020-ci ildə ən yüksək temperatur 41 dərəcə olubsa, 2025-ci və ya 2026-cı ildə mütləq daha aşağı və ya daha yüksək göstərici olacaq”.
Ekoloq qeyd edib ki, bu baxımdan iqlim dəyişiklikləri kompleks yanaşma tələb edir:
“Burada təkcə istixana qazları və ya El-Ninyo hadisəsi deyil, vulkan püskürmələri və digər təbii faktorlar da birlikdə nəzərə alınmalıdır.
O ki qaldı bu ilin yaz fəslinə, ehtimal olunur ki, bütün bu amillərin təsiri nəticəsində hava şəraiti belə formalaşıb. Ola bilər ki, yaz fəsli gözlənildiyi kimi keçməsin və biz yazı tam şəkildə hiss etmədən birbaşa yay temperaturuna keçid edək. Məsələn, iyunun 15-dən sonra temperaturun kəskin yüksəlməsi və yay şəraitinin başlaması mümkündür”.

In recent days, the weather in Azerbaijan has been unstable; rainy and windy weather does not give the feeling of the spring season. Such variable weather also affects people's daily lives, especially those working outdoors and agriculture. Many people on social networks also express their dissatisfaction with the coldness of May. So, is the delay in the spring season this year related to climate change, or is it a temporary weather anomaly?
In his statement to Medianews.az on the subject, ecologist Məhərrəm Mehdiyev said that climate change plays an important role and causes various changes in the atmosphere.
According to him, however, it may not always be correct to relate these events only to climate change:
“Because there are many natural processes: volcanic eruptions, events like El Niño and La Niña also affect this. These factors generally influence atmospheric and climate processes. Climate change is a complex process and is mainly characterized by a gradual increase in the average annual temperature. This does not mean, for example, that if the highest temperature was 41 degrees in 2020, in 2025 or 2026 there will necessarily be a lower or higher indicator.”
The ecologist noted that climate change requires a comprehensive approach in this regard:
“Here, not only greenhouse gases or the El Niño event, but volcanic eruptions and other natural factors should also be considered together.
As for this year's spring season, it is assumed that as a result of the influence of all these factors, the weather has formed this way. It is possible that the spring season will not pass as expected, and we will transition directly to summer temperatures without fully feeling spring. For example, a sharp rise in temperature and the start of summer conditions after June 15 is possible.”