“İdrak” Liseyində güllələnən müəllim
Medianews.az xəbər verir ki, Modern.az-a verilən məlumata görə, hadisə zamanı xəsarət alan müəllim Şəhla Kamilova işdən ayrılıb.
Bununla yanaşı, insidenti törədən 10-cu sinif şagirdi Əli Şirinovun ailəsi ilə “İdrak” Liseyinin rəhbəri Mönsüm Alışovun oğlu İdris Alışov və liseyin direktoru Natəvan Alışova arasında ailəvi dostluq münasibətlərinin olduğu bildirilir.
İddialara görə, istintaq yekunlaşdıqdan sonra şagirdin təhsilini davam etdirməsi üçün ailəsi tərəfindən Londona göndərilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda yayılmış digər məlumatda müəllimin hadisəni törədən şagirdi bağışladığı bildirilib. Barışığı təsdiq edən rəsmi sənəd istintaq orqanına təqdim edilib. Bu səbəbədən də şagirdin azadlığa buraxılacağı gözlənilir.
Xatırladaq ki, hadisə fevralın 6-da baş verib. “İdrak” Liseyinin 10-cu sinif şagirdi Əli Şirinov atasına məxsus ov silahı ilə məktəbə gələrək müəllim Şəhla Kamilovaya atəş açıb. Güllə yarası almış müəllim ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilib. Həkimlər müəllimin boyun nahiyəsindən 16 qırma çıxarıblar.
Hadisəni törədən şagird saxlanılıb, onun barəsində 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Faktla bağlı Binəqədi Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayət işi açılıb.

Учитель, расстрелянный в лицее «Идрак»
По поводу инцидента с применением огнестрельного оружия, произошедшего некоторое время назад в лицее «Идрак», появилась новая информация.
Medianews.az сообщает, что согласно информации, предоставленной Modern.az, учительница Шахла Камилова, получившая травмы во время инцидента, ушла с работы.
Также сообщается, что между семьей ученика 10-го класса Али Ширинова, который совершил инцидент, и сыном руководителя лицея «Идрак» Мёнсюмом Алишовым — Идрисом Алишовым, а также директором лицея Натаван Алишовой существует семейная дружеская связь.
По заявлениям, после завершения расследования планируется отправить ученика для продолжения обучения в Лондон, по инициативе его семьи.
Отметим, что в недавно распространённой информации сообщалось, что учительница простила ученика, совершившего инцидент. Официальный документ, подтверждающий примирение, был представлен следственным органам. По этой причине ожидается освобождение ученика.
Напомним, что инцидент произошёл 6 февраля. Ученик 10-го класса лицея «Идрак» Али Ширинов пришёл в школу с охотничьим оружием, принадлежащим его отцу, и открыл стрельбу по учительнице Шахле Камиловой. Учительница была ранена и в тяжелом состоянии госпитализирована. Врачи извлекли 16 осколков из области шеи.
Ученик, совершивший происшествие, был задержан, в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 4 месяца.
По факту инцидента в прокуратуре района Бинагяди возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса.