Ərdoğan necə yenidən namizəd ola bilər?
Medianews.az bildirir ki, ölkə konstitusiyasına görə, prezident və parlament seçkiləri beş ildən bir eyni gündə keçirilir. Son qoşa seçki 2023-cü il mayın 14-də olub, parlament formalaşıb, prezident seçkisi ikinci turda - mayın 28-də bitib.
600 nəfərlik parlamentin - Türkiyə Böyük Millət Məclisinin 360 səslə növbədənkənar seçkiyə qərar vermək hüququ var. Bu halda qoşa seçki qaydası tətbiq olunmalıdır.
Qanunverici orqanın hazırda 592 üzvü var.
9 millət vəkili partiyasızdır.
Ədalət və İnkişaf Partiyası 275, müttəfiqi - Milliyyətçi Hərəkat Partiyası 46 mandatla təmsil olunur.
Cümhuriyyət Xalq Partiyası 138 mandatla göstərilir.
Xalqların Bərabərlik və Demokratiya Partiyası 56, Yaxşı Partiya 30, Demokratiya və Sıçrayış, Gələcək və Səadət partiyalarının fraksiya kimi qurduğu Yeni Yol Partiyası ümumilikdə 21, Hür Dava Partiyası 4, Yenidən Rifah Partiyası 4, Türkiyə Fəhlə Partiyası 3, Demokratik Bölgələr Partiyası 2, Əmək Partiyası 2, Demokrat Partiyası 1, Demokratik Sol Partiya 1 mandata sahibdir.
Ədalət və İnkişaf Partiyasının sədri Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2003-cü ildən baş nazirlik edib, 2014, 2018 və 2023-cü illərdə prezident seçilib.
2018-ci ildən prezident həm də hökumət başçısıdır. Heç kim iki dəfədən artıq prezident seçilə bilməz. Bu məhdudiyyət 2018-ci ildən hesablandığı üçün Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2023-cü ildə də prezident mandatı alıb. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin 360 səslə növbədənkənar seçkiyə qərar verməsi halında Rəcəb Teyyub Ərdoğan yenidən prezidentliyə namizəd ola bilər.

In Turkey, extraordinary presidential and parliamentary elections occasionally come to the agenda.
Medianews.az reports that according to the country's constitution, presidential and parliamentary elections are held on the same day every five years. The last double election took place on May 14, 2023, the parliament was formed, and the presidential election ended in the second round on May 28.
The 600-seat parliament - the Grand National Assembly of Turkey - has the right to decide on extraordinary elections with 360 votes. In this case, the double election procedure must be applied.
The legislative body currently has 592 members.
9 deputies are independent.
The Justice and Development Party is represented by 275 seats, and its ally - the Nationalist Movement Party - by 46 seats.
The Republican People's Party holds 138 seats.
The Peoples' Equality and Democracy Party has 56 seats, the Good Party 30, and the New Path Party, formed as a faction by the Democracy and Leap, Future and Felicity parties, in total 21; the Free Cause Party has 4, the Re-Welfare Party 4, the Turkey Workers' Party 3, the Democratic Regions Party 2, the Labor Party 2, the Democratic Party 1, and the Democratic Left Party 1 seat.
Recep Tayyip Erdoğan, chairman of the Justice and Development Party, has served as prime minister since 2003 and was elected president in 2014, 2018, and 2023.
Since 2018, the president is also the head of government. No one can be elected president more than twice. This limitation has been counted since 2018, so Recep Tayyip Erdoğan received his presidential mandate again in 2023. If the Grand National Assembly of Turkey decides on extraordinary elections with 360 votes, Recep Tayyip Erdoğan may run for the presidency again.