Ərdoğan necə yenidən namizəd ola bilər?
Medianews.az bildirir ki, ölkə konstitusiyasına görə, prezident və parlament seçkiləri beş ildən bir eyni gündə keçirilir. Son qoşa seçki 2023-cü il mayın 14-də olub, parlament formalaşıb, prezident seçkisi ikinci turda - mayın 28-də bitib.
600 nəfərlik parlamentin - Türkiyə Böyük Millət Məclisinin 360 səslə növbədənkənar seçkiyə qərar vermək hüququ var. Bu halda qoşa seçki qaydası tətbiq olunmalıdır.
Qanunverici orqanın hazırda 592 üzvü var.
9 millət vəkili partiyasızdır.
Ədalət və İnkişaf Partiyası 275, müttəfiqi - Milliyyətçi Hərəkat Partiyası 46 mandatla təmsil olunur.
Cümhuriyyət Xalq Partiyası 138 mandatla göstərilir.
Xalqların Bərabərlik və Demokratiya Partiyası 56, Yaxşı Partiya 30, Demokratiya və Sıçrayış, Gələcək və Səadət partiyalarının fraksiya kimi qurduğu Yeni Yol Partiyası ümumilikdə 21, Hür Dava Partiyası 4, Yenidən Rifah Partiyası 4, Türkiyə Fəhlə Partiyası 3, Demokratik Bölgələr Partiyası 2, Əmək Partiyası 2, Demokrat Partiyası 1, Demokratik Sol Partiya 1 mandata sahibdir.
Ədalət və İnkişaf Partiyasının sədri Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2003-cü ildən baş nazirlik edib, 2014, 2018 və 2023-cü illərdə prezident seçilib.
2018-ci ildən prezident həm də hökumət başçısıdır. Heç kim iki dəfədən artıq prezident seçilə bilməz. Bu məhdudiyyət 2018-ci ildən hesablandığı üçün Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2023-cü ildə də prezident mandatı alıb. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin 360 səslə növbədənkənar seçkiyə qərar verməsi halında Rəcəb Teyyub Ərdoğan yenidən prezidentliyə namizəd ola bilər.

В Турции время от времени возникают вопросы о внеочередных президентских и парламентских выборах.
Medianews.az сообщает, что согласно конституции страны, президентские и парламентские выборы проводятся раз в пять лет в один и тот же день. Последние двойные выборы состоялись 14 мая 2023 года, парламент сформирован, а президентские выборы завершились во втором туре 28 мая.
Парламент из 600 человек — Великий национальный собор Турции — имеет право принять решение о внеочередных выборах 360 голосами. В этом случае должна применяться система двойных выборов.
В настоящее время в законодательном органе 592 члена.
9 депутатов без партийной принадлежности.
Партия справедливости и развития представлена 275 мандатами, её союзник — Партия националистического движения — 46 мандатами.
Партия республиканского народа представлена 138 мандатами.
Партия равенства и демократии народов имеет 56, Хорошая партия — 30, партия «Новый путь», образованная фракциями партий демократии и скачка, будущего и счастья, в общей сложности — 21, партия Свободной борьбы — 4, Партия возрождения благосостояния — 4, Турецкая рабочая партия — 3, Демократическая партия регионов — 2, Трудовая партия — 2, Демократическая партия — 1, Демократическая левая партия — 1 мандат.
Председатель Партии справедливости и развития Реджеп Тайип Эрдоган был премьер-министром с 2003 года, а в 2014, 2018 и 2023 годах избирался президентом.
С 2018 года президент одновременно является главой правительства. Никто не может быть избран президентом более двух раз. Поскольку это ограничение считается с 2018 года, Реджеп Тайип Эрдоган получил президентский мандат и в 2023 году. Если Великий национальный собор Турции примет решение о внеочередных выборах 360 голосами, Реджеп Тайип Эрдоган сможет снова баллотироваться в президенты.