İsa Həbibbəyli yayılan görüntülərlə bağlı
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli ilə bağlı yayılan görüntülərə münasibət bildirib.
Medianews.az -ın məlumatına görə, İnstitutdan bildirilib ki, kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə, AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəylinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin əlyazmasına münasibəti haqqındakı məlumatlar reallığı əks etdirmir.
“Nizami Gəncəvinin AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan əlyazmasının həm cildi və həm də hər bir vərəqi xüsusi qoruyucu salafanlarla mühafizə edildiyindən həmin vərəqlərin orijinal mətninə toxunmaq mümkün deyildir. Onu da qeyd edək ki, bu əlyazmanın orijinal nüsxəsinin elektron versiyası institutun fondunda mühafizə olunur.
Təəssüf hissi ilə qeyd etmək istəyirik ki, Əlyazmalar İnstitutunda keçirilmiş görüşün vaxtı məhdud olduğuna görə əlyazmadakı miniatürü tapıb göstərmək üçün bir qədər tələsikliyə yol verilib.
Əlyazmanın təqdimatının sonunda isə İsa Həbibbəyli Nizami Gəncəvinin şəxsiyyətinə, əlyazmasına, əsərlərinə özünün ali münasibətini xüsusi ritualla ifadə etdikdən sonra xarici qonaqlara təqdim edib”, - qurumdan bildirilib.
Qeyd edək ki, İsa Həbibbəylinin XIV əsrə aid nadir Nizami Gəncəviyə məxsus əlyazmanı Vatikan nümayəndə heyətinə təqdim etdiyi görüntülər sosial şəbəkələrdə müzakirələrə səbəb olub.//Bakıvaxtı.az

The Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS has commented on the footage circulating related to ANAS president Isa Habibbeyli.
According to Medianews.az, the Institute stated that the information circulating in the mass media and social networks about ANAS president Isa Habibbeyli's attitude towards the manuscript of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi does not reflect reality.
"Since both the binding and every page of Nizami Ganjavi's manuscript preserved at the Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli of ANAS are protected with special protective cellophanes, it is not possible to touch the original text on these pages. It should also be noted that the electronic version of the original copy of this manuscript is kept in the institute's collection.
We regret to note that because the meeting held at the Institute of Manuscripts was limited in time, a certain hastiness occurred in finding and showing the miniature in the manuscript.
At the end of the manuscript presentation, Isa Habibbeyli, after expressing his highest respect towards Nizami Ganjavi's personality, manuscript, and works with a special ritual, presented it to the foreign guests," the institution stated.
It should be noted that the footage of Isa Habibbeyli presenting the rare 14th-century manuscript belonging to Nizami Ganjavi to the Vatican delegation sparked discussions on social networks.//Baki vaxti.az