İsa Həbibbəyli yayılan görüntülərlə bağlı
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli ilə bağlı yayılan görüntülərə münasibət bildirib.
Medianews.az -ın məlumatına görə, İnstitutdan bildirilib ki, kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə, AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəylinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin əlyazmasına münasibəti haqqındakı məlumatlar reallığı əks etdirmir.
“Nizami Gəncəvinin AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan əlyazmasının həm cildi və həm də hər bir vərəqi xüsusi qoruyucu salafanlarla mühafizə edildiyindən həmin vərəqlərin orijinal mətninə toxunmaq mümkün deyildir. Onu da qeyd edək ki, bu əlyazmanın orijinal nüsxəsinin elektron versiyası institutun fondunda mühafizə olunur.
Təəssüf hissi ilə qeyd etmək istəyirik ki, Əlyazmalar İnstitutunda keçirilmiş görüşün vaxtı məhdud olduğuna görə əlyazmadakı miniatürü tapıb göstərmək üçün bir qədər tələsikliyə yol verilib.
Əlyazmanın təqdimatının sonunda isə İsa Həbibbəyli Nizami Gəncəvinin şəxsiyyətinə, əlyazmasına, əsərlərinə özünün ali münasibətini xüsusi ritualla ifadə etdikdən sonra xarici qonaqlara təqdim edib”, - qurumdan bildirilib.
Qeyd edək ki, İsa Həbibbəylinin XIV əsrə aid nadir Nizami Gəncəviyə məxsus əlyazmanı Vatikan nümayəndə heyətinə təqdim etdiyi görüntülər sosial şəbəkələrdə müzakirələrə səbəb olub.//Bakıvaxtı.az

Институт рукописей имени М. Физули АНАз прокомментировал распространившиеся материалы о президенте АНАз Исе Габиббаили.
Согласно информации Medianews.az, из Института сообщили, что данные, появившиеся в средствах массовой информации и социальных сетях о отношении президента АНАз Исы Габиббаили к рукописи великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, не соответствуют действительности.
«Рукопись Низами Гянджеви, хранящаяся в Институте рукописей АНАз имени М. Физули, как переплет, так и каждая страница защищены специальными охранными пленками, поэтому прикасаться к оригинальному тексту страниц невозможно. Отметим также, что электронная версия оригинала этой рукописи хранится в фонде института.
С сожалением хотим отметить, что из-за ограниченного времени встречи в Институте рукописей некоторую спешку допускали, чтобы найти и показать миниатюру в рукописи.
В завершение презентации рукописи Иса Габиббаили после того, как выразил свое высокое отношение к личности Низами Гянджеви, рукописи и его произведениям особым ритуалом, передал их иностранным гостям», — сообщили в учреждении.
Отметим, что кадры, на которых Иса Габиббаили демонстрирует редкую рукопись XIV века, принадлежащую Низами Гянджеви, представителям Ватикана, стали поводом для обсуждений в социальных сетях.//Bakıvaxtı.az